| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradcy zgłoszą swój projekt

Doradcy zgłoszą swój projekt

Krajowa Rada Doradców Podatkowych chce dokonać większych zmian w ustawie o doradztwie podatkowym niż wynikające z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.


Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) dokonała wczoraj interpretacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 42/05), który uznał, że osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać czynności doradztwa podatkowego takie jak: sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych oraz prowadzenie ewidencji i ksiąg podatkowych.


Zdaniem mec. Doroty Szubielskiej, eksperta KRDP, Trybunał określił, że ustawa o doradztwie podatkowym powinna zawierać uregulowania dotyczące tylko zawodu doradcy, natomiast uprawnienia osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe powinny zostać przeniesione do ustawy o rachunkowości lub innej.


Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący KRDP, zapowiedział, że doradcy podatkowi będą chcieli przedstawić resortowi finansów propozycje zmian w ustawie o doradztwie podatkowym. Chodzi jednak nie tylko o kwestie, w których wypowiedział się Trybunał.


- Wyrok Trybunału jest dla nas szansą poprawienia ustawy. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Finansów przyjmie nasze praktyczne uwagi - powiedział Zbigniew Maciej Szymik.


Chodzi przykładowo o to, aby przedsiębiorcy obsługiwani przez doradców mogli uzyskać pewne przywileje, np. przesunięcie terminu złożenia deklaracji podatkowej lub terminu zapłaty.


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »