| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do obliczeń posłuży wartość rynkowa pojazdu

Do obliczeń posłuży wartość rynkowa pojazdu

Dla używanego auta sprowadzonego z UE przy obliczaniu akcyzy do zwrotu będzie brana pod uwagę wartość rynkowa samochodu tej samej marki, modelu czy roku produkcji.


Minister finansów odpowiedział na interpelację poselską dotyczącą zwrotu akcyzy od sprowadzanych aut. Minister podtrzymał stanowisko przyjęte w projekcie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego.


Proponowane rozwiązanie wzbudziło wątpliwości posłów, ponieważ ustawa o podatku akcyzowym przewiduje, że podstawą opodatkowania jest suma, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić sprzedawcy. Tymczasem, jak tłumaczy minister finansów, przyjęcie do obliczania kwoty akcyzy zawartej w wartości rynkowej podobnego samochodu krajowego wynika bezpośrednio z orzeczenia ETS z 18 stycznia 2007 r. (sprawa C-313-05). Wskazuje się w nim, że należy porównać kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od samochodu nabytego wewnątrzwspólnotowo z kwotą podatku akcyzowego zawartego w cenie podobnego samochodu zarejestrowanego na terytorium kraju.


Zdaniem resortu finansów, jest to metoda, która w obiektywny sposób pozwoli na ustalenie kwoty podatku. Wyjaśniono przy tym, co należy rozumieć przez samochód podobny: auto tej samej marki, modelu, wieku, przebiegu, rodzaju napędu jak samochód używany sprowadzony z Unii, od którego zapłacono akcyzę. Tak też zostało przyjęte w projekcie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego z 16 kwietnia 2007 r., która teraz podlega uzgodnieniom międzyresortowym.


Odpowiedź ministra finansów nr AE V-0602-12-MJ/07/MB7- -6436 z 6 czerwca 2007 r., na interpelację poselską nr 8034.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK