| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do końca 2008 roku obowiązuje limit 15 proc.

Do końca 2008 roku obowiązuje limit 15 proc.

Wysokość minimalnego progu kapitałowego uprawniająca do zwolnienia z opodatkowania dywidend może być określona w przepisach przejściowych.


Ministerstwu Finansów zarzucono, że w sposób niestaranny i niewłaściwy odbywa się tworzenie przepisów podatkowych, co powoduje późniejsze trudności podatników w stosowaniu prawa podatkowego. Chodziło głównie o sposób, w jaki zostały określone minimalne warunki kapitałowe uprawniające do zwolnienia od opodatkowania dywidend wypłacanych przez polskie spółki innym spółkom powiązanym z siedzibą w Unii. Minimalny próg kapitałowy w ujednoliconym tekście ustawy o CIT odnosi się do stanu na 1 stycznia 2009 r. (10 proc.), natomiast na lata 2007-2008 został określony w ustawie nowelizacyjnej (15 proc.).


Resort finansów w odpowiedzi na interpelację nie zgodził się, że przytoczone przepisy są przykładem niestaranności, i wytłumaczył, że interpretując przepisy należy uwzględniać przepisy ustaw ją zmieniających. Uznał też, że konstrukcja przepisu jest zgodna z zasadami techniki legislacyjnej. W razie bowiem zmiany przepisów ustawy, tekst zmienianej ustawy otrzymuje ostateczne brzmienie wynikające z przepisów, które stanowią jej nowelizację.


Ustawodawca może wówczas wprowadzić regulacje przejściowe, które zamieszcza się w przepisach zmieniających ustawę. Tego rodzaju przepisów nie powtarza się potem w ustawie, która jest nowelizowana. Tak też stało się w przypadku ustawy o PIT. W konsekwencji mamy przepisy, zgodnie z którymi od podatku zwolnione są dywidendy wypłacane przez polskie spółki kapitałowe na rzecz wspólników tych spółek, będących również spółkami z siedzibą w innym kraju UE. Warunkiem takiego zwolnienia jest m.in. posiadanie przez podmiot zagraniczny udziałów w spółce polskiej w ilości określonej w ustawie.


Z ustawy o CIT wynika, że wielkość tę ustalono w wysokości minimum 10 proc. Jednak w przepisach przejściowych zawartych w ustawie z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 254, poz. 2533) wskazano, że w latach 2007-2008 wielkość udziałów uprawniających do zwolnienia wypłacanych dywidend z opodatkowania będzie wynosić minimum 15 proc. Przepisy w tym brzmieniu nie zostały powtórzone w zmienionej ustawie, co - jak podkreśliło Ministerstwo Finansów - wynika ze wspomnianych zasad techniki legislacyjnej.


Odpowiedź ministra finansów na interpelację nr 7935, pismo nr DD5-060-238-AK/07/MB7-6184)


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »