| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rent prywatnych nie można odliczać

Rent prywatnych nie można odliczać

Po wykreśleniu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi związanej z rentami prywatnymi podatnicy nie mogli kontynuować odliczeń.


Organy podatkowe zakwestionowały podatnikowi rozliczenie podatku dochodowego za 2001 rok. Podatnik bezpodstawnie dokonał odliczenia ulgi związanej z ustanowieniem renty prywatnej. Stosował również za wysoką stawkę do amortyzacji mieszkania. Lokal będący odrębną własnością amortyzował indywidualną stawką 10 proc., zamiast 2,5 proc.


Spór trafił do sądu administracyjnego, który przyznał rację organom podatkowym. Sąd potwierdził, że nie można mówić o kontynuacji prawa do odliczania ulgi na renty prywatne, bo przepisy przejściowe tego nie przewidywały. Potwierdził również, że nie było możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji.


Podatnik zaskarżył wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił jednak jego skargę. Zdaniem sądu nie ma wątpliwości, że zastosowany przez organy podatkowe przepis wyłączał możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji do lokali mieszkalnych. Skarżący nie mógł też kontynuować odliczenia z tytułu ustanowionej renty prywatnej. Ulga ta została zlikwidowana, a przepisy przejściowe nie zawierały stosownych regulacji dotyczących kontynuacji odliczenia. Teza, że rent nie można odliczać na zasadzie praw nabytych, została też licznie potwierdzona w orzecznictwie - podkreślał NSA.


Wyrok jest prawomocny.


Sygn. akt II FSK 849/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK