| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Po 1 stycznia 2008 r. definicja budownictwa społecznego obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dzięki temu będą objęte 7-proc. VAT.


ZMIANA PRAWA

Rządowy projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma zostać rozpatrzony na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu. Będzie to pierwsze czytanie projektu nowelizacji.


Najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia definicji budownictwa społecznego. Marlena Kucińska, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Nowakowski i Wspólnicy (zrzeszona w Consortio LEX) wyjaśnia, że określenie definicji budownictwa społecznego jest niezbędne z uwagi na konieczność zapewnienia stosowania obecnej 7-proc. stawki VAT na mieszkania po 31 grudnia 2007 r., kiedy to wygasa wynegocjowane w Traktacie Akcesyjnym zezwolenie na stosowanie obniżonej stawki.


- Stawka preferencyjna, według projektu rządowego, powinna objąć przede wszystkim nowe budynki mieszkalne jednorodzinne o powierzchni do 220 mkw. oraz nowe budynki o dwóch mieszkaniach lub wielomieszkaniowe i lokale mieszkalne znajdujące się w tych budynkach o powierzchni nieprzekraczającej 120 mkw. - mówi Marlena Kucińska.


Chodzi tu o nowe nieruchomości kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Niższy VAT obejmie także wymianę okien i drzwi wejściowych w domach i mieszkaniach zaliczonych do budownictwa społecznego. Preferencja będzie dotyczyła również remontów części wspólnych nieruchomości (np. klatki schodowe, dachy, instalacje). W przypadku domów jednorodzinnych zakres robót remontowych opodatkowanych 7-proc. stawką zostanie objęty szczegółowym wykazem. Definicja budownictwa społecznego obejmie także m.in. budowę oraz remonty noclegowni i domów dla bezdomnych.


Projekt zawiera także zmiany korzystne dla wszystkich indywidualnych inwestorów budujących tzw. systemem gospodarczym oraz remontujących mieszkania lub domy. Proponowana nowelizacja zakłada bezterminowy zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o rekompensatę części poniesionych wydatków można ubiegać się tylko do 31 grudnia 2007 r.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK