| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Po 1 stycznia 2008 r. definicja budownictwa społecznego obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dzięki temu będą objęte 7-proc. VAT.


ZMIANA PRAWA

Rządowy projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma zostać rozpatrzony na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu. Będzie to pierwsze czytanie projektu nowelizacji.


Najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia definicji budownictwa społecznego. Marlena Kucińska, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Nowakowski i Wspólnicy (zrzeszona w Consortio LEX) wyjaśnia, że określenie definicji budownictwa społecznego jest niezbędne z uwagi na konieczność zapewnienia stosowania obecnej 7-proc. stawki VAT na mieszkania po 31 grudnia 2007 r., kiedy to wygasa wynegocjowane w Traktacie Akcesyjnym zezwolenie na stosowanie obniżonej stawki.


- Stawka preferencyjna, według projektu rządowego, powinna objąć przede wszystkim nowe budynki mieszkalne jednorodzinne o powierzchni do 220 mkw. oraz nowe budynki o dwóch mieszkaniach lub wielomieszkaniowe i lokale mieszkalne znajdujące się w tych budynkach o powierzchni nieprzekraczającej 120 mkw. - mówi Marlena Kucińska.


Chodzi tu o nowe nieruchomości kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Niższy VAT obejmie także wymianę okien i drzwi wejściowych w domach i mieszkaniach zaliczonych do budownictwa społecznego. Preferencja będzie dotyczyła również remontów części wspólnych nieruchomości (np. klatki schodowe, dachy, instalacje). W przypadku domów jednorodzinnych zakres robót remontowych opodatkowanych 7-proc. stawką zostanie objęty szczegółowym wykazem. Definicja budownictwa społecznego obejmie także m.in. budowę oraz remonty noclegowni i domów dla bezdomnych.


Projekt zawiera także zmiany korzystne dla wszystkich indywidualnych inwestorów budujących tzw. systemem gospodarczym oraz remontujących mieszkania lub domy. Proponowana nowelizacja zakłada bezterminowy zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o rekompensatę części poniesionych wydatków można ubiegać się tylko do 31 grudnia 2007 r.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK