| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można uwzględnić faktury sprzed rejestracji

Można uwzględnić faktury sprzed rejestracji

Część organów podatkowych uważa, że podatnik może odliczyć podatek naliczony z faktur otrzymanych przed rejestracją dla celów VAT. Odmiennego zdania są jednak niektóre WSA.


Zgodnie z orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości prawo do zmniejszenia podatku należnego o naliczony dotyczy też faktur wystawionych na podatnika i otrzymanych przez niego przed jego rejestracją dla celów VAT. Możliwość odliczenia podatku podmiot nabywa automatycznie z chwilą uzyskania statusu podatnika. A podatnikiem staje się już w momencie dokonania pierwszych inwestycji związanych z przyszłą działalnością gospodarczą.


- Podatnik ma przy tym prawo do odliczenia VAT od faktur dokumentujących zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną - wyjaśnia Gazecie Prawnej Sabina Moczko-Wdowczyk, doradca podatkowy z Deloitte Doradztwo Podatkowe, oddział we Wrocławiu.


Przypomina, że podobne stanowisko zaprezentowała także Izba Skarbowa w Białymstoku w piśmie z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. PPII/4430-681/RL/06. Zgodnie z tymi wyjaśnieniami podatnik nabywa prawo od odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przed rejestracją z chwilą tej rejestracji. Podatek taki może zostać odliczony w pierwszym po rejestracji rozliczeniu podatkowym. Prawo to rozciąga się na cały podatek naliczony - także z wcześniejszych miesięcy niż ten, za który podmiot składa deklarację.


- Niestety, przeważająca w Polsce wykładnia przepisów wskazuje, że prawo do odliczenia podatku VAT z zakupów dokonanych przed rejestracją rozciąga się jedynie na te faktury, które podatnik otrzymał w miesiącu, za które składane jest rozliczenie podatkowe - podkreśla Sabina Moczko-Wdowczyk.


Wskazuje m.in. na wyrok WSA w Lublinie z 27 października 2006 r., sygn. I SA/Lu 410/06, a także wyrok WSA w Krakowie z 30 stycznia 2007 r., sygn. I SA/kr 1218/05. W wyrokach tych sądy wskazały, że ważny jest moment powstania możliwości realizacji prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony. Zgodnie z tą interpretacją, istotne jest, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało złożone przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, w którym zaszły zdarzenia uprawniające podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK