| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie nowa ewidencja podatku odroczonego

Będzie nowa ewidencja podatku odroczonego

Wartością podatkową aktywów w księgach będzie kwota, która stanowiłaby koszt uzyskania przychodu w razie ich sprzedaży na dzień bilansowy.


ZMIANA PRAWA

Jeszcze w tym roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ogłosi projekt zmian w MSR nr 12 - Podatek dochodowy. Jak twierdzi Aleksandra Rytko, menedżer z PricewaterhouseCoopers, Rada zamierza wyeliminować część zwolnień, a także zaproponować zmiany w niektórych podstawowych zasadach standardu.

Zgodnie z obecnymi przepisami MSR nr 12, wartość podatkowa składnika aktywów może być różna w zależności od tego, czy kierownictwo jednostki przewiduje jego użytkowanie w prowadzonej działalności czy sprzedaż.

- Przykładowo, zaliczenie ceny nabycia (kosztu) składnika aktywów użytkowanego w działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów nie zawsze jest możliwe, zalicza się do nich natomiast całość ceny nabycia tego składnika aktywów przy jego sprzedaży - tłumaczy nasz rozmówca.

Dodaje, że różne konsekwencje podatkowe użytkowania w działalności i sprzedaży wymagają dokonywania subiektywnych ocen i złożonych obliczeń. Rada zaproponuje znaczące uproszczenie w tej dziedzinie. Wartość podatkowa zostanie zdefiniowana jako wartość, która stanowiłaby koszt uzyskania przychodu w razie sprzedaży danego składnika aktywów na dzień bilansowy. Aleksandra Rytko uważa, że ułatwi to jednostkom ustalanie wartości podatkowej większości aktywów.

Z kolei Krzysztof Gmur, starszy menedżer z PricewaterhouseCoopers, podkreśla, że sposób ujmowania odroczonego podatku może wpływać na początkową wartość bilansową składnika aktywów. Obowiązujący standard zabrania ujmowania odroczonego podatku dochodowego przy początkowym ujęciu składnika aktywów, które wynika z transakcji niebędącej połączeniem jednostek i niewpływającej na wynik finansowy lub dochód do opodatkowania.

- Rada zaproponuje nowy model początkowego ujmowania - twierdzi ekspert.

Początkowa wartość aktywów będzie wynikała z oczekiwań uczestników rynku co do ich wartości podatkowej i może się różnić od ich faktycznej wartości podatkowej. Z tytułu tej różnicy jednostka będzie ujmować odroczony podatek dochodowy. Cena nabycia aktywa nie zawsze będzie równa jego początkowej wartości bilansowej skorygowanej o odroczony podatek dochodowy. Różnicę będzie się ujmować jako dyskonto od zakupu i rozliczać przez okres użytkowania danego składnika aktywów. Proponowane rozwiązanie będzie wymagać dokonywania skomplikowanych obliczeń.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »