| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > SLD wycofał projekt obniżenia VAT do 19 proc.

SLD wycofał projekt obniżenia VAT do 19 proc.

SLD wycofał z Sejmu projekt ustawy zakładający obniżkę podatku VAT z 22 proc. do 19 proc.


Jak podało Biuro Prasowe SLD, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Sojuszu Jerzy Szmajdziński podjął decyzję o wycofaniu z procesu legislacyjnego, wniesionego 10 maja, projektu ustawy o zmianie podatku VAT z 22 proc. do 19 proc. Decyzja podjęta została po konsultacjach z parlamentarzystami SLD.

Według Szmajdzińskiego, decyzja o obniżeniu VAT "jest przedwczesna". W rozmowie z PAP Szmajdziński zapewnił, że do pomysłu będzie można, jeżeli nastąpi m.in. "pełna stabilizacja budżetu, zmniejszony zostanie deficyt budżetowy i dług publiczny".

Szmajdziński dodał, że obecnie deficyt budżetowy i poziom długu publicznego są zbyt wysokie. Oprócz tego "niezaspokojone są potrzeby w sferze usług zdrowotnych, są też napięcia płacowe w edukacji, a także niedofinansowana jest sfera bezpieczeństwa".

Szef SLD dodał, że powodem wycofania było również to, iż "sprawa nie była dostatecznie konsultowana z członkami klubu".

Projekt zakładał m.in., że obniżka miałaby nastąpić od 2008 r. i kosztowałaby budżet państwa 7,5 mld zł. Jednak skutki budżetowe miałyby być zrekompensowane przez zwiększenie sprzedaży towarów i usług.

Zgłaszając pomysł do Sejmu, pomysłodawcy argumentowali, że redukcja stawki VAT byłaby korzystna zarówno dla konsumentów, którzy są płatnikami tego podatku, jak też dla przedsiębiorców, ponieważ zwiększyłby się popyt na towary i usługi.

Obniżce podatku sprzeciwiał się rząd. Wiceminister finansów Jacek Dominik mówił w Sejmie, że rząd nie prowadzi obecnie prac nad obniżką VAT, ponieważ priorytetem jest redukcja pozapłacowych kosztów pracy. "Obniżka podatku VAT o 1 punkt procentowy kosztowałoby budżet co najmniej 4 mld zł" - tłumaczył Dominik.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK