| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kandydata obowiązuje zakaz konkurencji

Kandydata obowiązuje zakaz konkurencji

Kandydaci na doradców podatkowych po zdaniu egzaminu muszą odbyć dwuletnią praktykę. Wytyczne w sprawie praktyk przedstawiła Krajowa Rada Doradców Podatkowych.


Warunkiem wpisu na listę doradców podatkowych jest poza zdaniem egzaminu na doradcę podatkowego odbycie dwuletniej praktyki w organach skarbowych oraz u doradcy podatkowego. Krajowa Rada Doradców Podatkowych w przyjętym stanowisku określiła zasady odbywania praktyk. Załącznikami do stanowiska są wzory: umowy o odbycie praktyki, karty praktyki, umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania praktyki oraz oświadczenia o zobowiązaniu zachowania tajemnicy. Jest to więc niezbędna wiedza dla kandydatów.


W stanowisku Rady określono, którzy kandydaci nie muszą odbyć praktyki. Zwolnieni z tego obowiązku są: członkowie komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego, posiadający stopień doktora habilitowanego nauk prawnych lub nauk ekonomicznych w zakresie prawa finansowego lub finansów, a także obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), których kwalifikacje do wykonywania zawodu doradcy podatkowego zostały uznane na podstawie ustawy z 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych. Ta ostatnia grupa musi jednak wystąpić z wnioskiem o wpis na listę doradców podatkowych w ciągu 12 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o uznaniu kwalifikacji.


Krajowa Rada może również zwolnić z obowiązku praktyki kandydatów na doradców, którzy wykonywali czynności doradztwa podatkowego w jednym z państw członkowskich UE lub EFTA.


Stanowisko KRDP określa również obowiązki kandydatów. Muszą oni m.in. zawrzeć umowę o odbycie praktyki z firmą doradztwa podatkowego i prowadzić kartę praktyki. W trakcie praktyki nie mogą świadczyć innych usług dla konkurencyjnych firm, a także nie mogą świadczyć usług dla klientów spółki.


Obowiązki w zakresie praktyk mają również zarządy regionalnych oddziałów KIDP. Muszą one przekazać Krajowej Radzie wykaz doradców podatkowych oraz spółek doradztwa podatkowego, którzy wyrazili zgodę na przyjęcie praktykanta. Jeśli nastąpią zmiany w tym wykazie, oddział ma obowiązek powiadomić o nich Radę w ciągu dwóch tygodni.


GDZIE ODBYWAĆ PRAKTYKI

W jakich podmiotach kandydaci na doradców podatkowych muszą odbyć praktyki

l 4 miesiące w urzędzie skarbowym

l 4 miesiące w izbie skarbowej

l 4 miesiące w urzędzie kontroli skarbowej

l 12 miesięcy u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »