| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmienione terminy dla płatników

Zmienione terminy dla płatników

Początek roku to czas, kiedy płatnicy muszą przygotować dla podatników informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Obowiązują w tym zakresie określone terminy. Trzeba pamiętać, że terminy te różnią się w tym roku nieco od tych, jakie obowiązywały w latach poprzednich.

Podatnik uzyskujący dochody obowiązany jest do złożenia zeznania rocznego. Mogłoby to okazać się nieco kłopotliwe, gdyby podatnik sam musiał „przypomnieć sobie”, ile zarobił w ubiegłym roku. Dlatego ustawodawca zobowiązał płatnika (m.in. zakład pracy, w którym zatrudniony jest podatnik) do przygotowania po zakończeniu roku podatkowego informacji, z której podatnik dowie się, jakie dochody uzyskał i w jakiej wysokości pobrano od nich zaliczki na podatek. Co więcej, w określonych sytuacjach płatnik będzie zobowiązany także do obliczenia podatku i złożenia zeznania PIT za podatnika.

Do przekazania podatnikowi informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy zobowiązani są płatnicy określeni w art. 31, 33 i 35 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Obowiązek ten spoczywa na płatnikach będących zakładami pracy, na rolniczych spółdzielniach produkcyjnych oraz m.in. na tych płatnikach, którzy dokonują wypłaty stypendiów, emerytur i rent, a także wypłat z tytułu umów zlecenia i o dzieło. Rodzaj formularza, jaki musi wypełnić płatnik, zależy od rodzaju należności, jakie wypłacał podatnikowi w ciągu roku. Jeśli były to należności z umowy zlecenia albo ze stosunku pracy, podatnik otrzyma informację PIT-11/8B. Ale uwaga, płatnicy powinni pamiętać, że teraz – inaczej niż w latach ubiegłych – informacja PIT-11 i PIT-8B sporządzana jest na jednym formularzu. Wyboru właściwego formularza dokonuje się poprzez skreślenie – jeśli ma to być PIT-11, skreślamy oznaczenie 8B i odwrotnie.

Płatnik może zostać także zobowiązany do dokonania rocznego obliczenia podatku za podatnika. Wtedy będzie musiał wypełnić formularz PIT-40. Aby jednak było to możliwe, do 10 stycznia podatnik musi złożyć płatnikowi specjalne oświadczenie PIT-12.

Jeszcze nie tak dawno podatnik mógł złożyć wspomniane oświadczenie do 15 stycznia. Niestety termin uległ zmianie w wyniku nowelizacji ustawy o PIT dokonanej ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. Ustawa ta wprowadziła także zmiany w terminach obowiązujących płatnika. Ten ostatni także nie może pozwolić sobie na spóźnienie i informacje musi przekazać w ściśle określonym terminie. W przypadku dokonania rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40 czasu jest mniej niż poprzednio. Teraz płatnik musi przekazać formularz podatnikowi i urzędowi skarbowemu do końca lutego. Poprzednio PIT-40 sporządzał do 15 marca, natomiast przekazywał podatnikowi w jeszcze późniejszym terminie, bo do końca marca, a urzędowi skarbowemu do 15 kwietnia.

Zmieniły się także terminy przekazania informacji PIT-11/8B. Poprzednio płatnik – jeśli nie dokonywał rocznego obliczenia podatku – przekazywał informację PIT-11 lub PIT-8B do końca stycznia. Teraz ma nieco więcej czasu. Formularz ten może przekazać podatnikowi (oraz urzędowi skarbowemu) do końca lutego. O zmianach tych powinni pamiętać zatem wszyscy płatnicy zobowiązani do sporządzenia i przekazania określonych informacji podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Terminy obliczenia podatku oraz sporządzenia rocznych informacji

PIT-11/8B - Do końca lutego
PIT-40 - Do końca lutego

Anna Wojda
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »