| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ponad pół miliona pytań po roku działalności KIP-u

Ponad pół miliona pytań po roku działalności KIP-u

Minął pierwszy rok działalności Krajowej Informacji Podatkowej. Ekspertom KIP zadaliśmy w tym czasie 550063 pytania o podatki.


Krajowa Informacja Podatkowa wystartowała 3 lipca 2006 r. To instytucja państwowa pomyślana jako wsparcie dla podatników. Dzwoniąc pod numery: 0 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) bądź (22) 330 0330 (z telefonów komórkowych) każdy może uzyskać odpowiedź na wszystkie swoje pytania o podatki. Przez ostatni rok dużo dzwoniliśmy.

Z początku nieśmiało - w lipcu ekspertom KIP zadaliśmy nieco ponad 6500 pytań o podatki. Może dlatego, że start nowej instytucji nie był specjalnie mocno reklamowany. A może dlatego, że wcześniej przyzwyczailiśmy się szukać pomocy w sprawach podatkowych u rodziny, znajomych, ostatecznie w urzędach skarbowych. Stopniowo popularność KIP jednak rosła. Apogeum zainteresowania przypadło, co oczywiste, na okres PIT-owania, czyli na pierwsze miesiące 2007 r. W marcu i - szczególnie - w kwietniu, kiedy tradycyjnie z fiskusem rozlicza się największa grupa podatników, dosłownie zalaliśmy Informację Podatkową pytaniami. Do tego stopnia, że w połowie kwietnia linie telefoniczne KIP zaczęły się blokować. Nic nie pomagało. Ani specjalny komunikat, w którym KIP radził, kiedy dzwonić, żeby się dodzwonić, ani dodatkowe możliwości połączenia się z ekspertami Informacji.

- To dowodzi, że KIP jest potrzebna, a podatnicy są chyba zadowoleni z naszych usług - skomentowała dla "Gazety" Monika Krajewska, zastępca dyrektora departamentu administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów. Dowodzi też jednak tego, że przepisy podatkowe są bardzo skomplikowane i wiele osób po prostu nie radzi sobie z wypełnianiem PIT-ów.

Maj i czerwiec przyniosły uspokojenie sytuacji. Liczba pytań zadawanych telefonicznie ekspertom KIP ustabilizowała się na poziomie ok. 55 tys. na miesiąc.

Piotr Skwirowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowo- Akcyjna - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »