| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przed egzekucją z majątku może uchronić wypis z rejestru

Przed egzekucją z majątku może uchronić wypis z rejestru

Nabywca może uzyskać informację o obciążeniu rzeczy lub zbywalnego prawa majątkowego zastawem skarbowym. Może dowiedzieć się również o wysokości zabezpieczonej należności.


Zaległości podatkowe i odsetki za zwłokę fiskus może zabezpieczyć w formie zastawu skarbowego na rzeczach i zbywalnych prawach majątkowych podatnika. Zastaw skarbowy powstaje z dniem wpisu do rejestru zastawów skarbowych, przy czym podatnik może nadal korzystać z rzeczy obciążonej zastawem, a nawet dokonać rozporządzenia tą rzeczą, czyli np. może ją sprzedać. I tu kryje się zagrożenie dla potencjalnego nabywcy.


Należność zabezpieczona zastawem skarbowym może być egzekwowana z obciążonej rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością. Zastaw jest skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i co do zasady ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi, dlatego warto sprawdzić, czy nabywane rzeczy lub prawa majątkowe nie są obciążone zastawem skarbowym. W tym celu należy uzyskać wypis z publicznego rejestru, w którym ujawniane są rzeczy i prawa majątkowe obciążone zastawem skarbowym. W Polsce mamy dwa rodzaje takich rejestrów.


- Osoba zainteresowana stanem prawnym określonej rzeczy i mająca w tym jakikolwiek interes, np. potencjalny nabywca rzeczy, wierzyciel zainteresowany egzekucją z rzeczy, podmiot zamierzający ustanowić zastaw na rzeczy, dla uniknięcia negatywnych konsekwencji, ma prawo uzyskać wypis z rejestru zastawów, a także z zawierającego informacje o zastawach skarbowych ustanowionych w całym kraju Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych - mówi Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy.


Rejestry zastawów prowadzone są przez naczelników urzędów skarbowych właściwych miejscowo dla podatnika, którego rzeczy lub prawa majątkowe zostały obciążone. Centralny Rejestr Zastawów Skarbowych prowadzony jest przez ministra finansów i zawiera dane zbiorcze z rejestrów prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych. Nie dokonuje się w nim wpisów o charakterze konstytutywnym, lecz pełni on rolę ogólnokrajowej informacji o wszystkich zastawach ustanowionych na terenie całego kraju. Marcin Sikora zwraca uwagę, że co prawda wypis z Centralnego Rejestru jest droższy, jednakże zwalnia on z konieczności poszukiwania organów podatkowych, w których określona rzecz mogła zostać obciążona zastawem skarbowym.


- Jest to istotne, gdyż istnieje możliwość, że zastaw skarbowy na jednej rzeczy został na przykład ustanowiony w dwóch lub więcej urzędach skarbowych. Możliwe jest również, że zastaw skarbowy został ustanowiony w związku z zaległościami poprzednich właścicieli rzeczy, których właściwość organu podatkowego byłoby trudno ustalić - podkreśla ekspert.


ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ ZA WYPIS

20 zł - kosztuje wypis z rejestru zastawów

50 zł - koszt wypisu z Centralnego Rejestru Zastawów

Opłata za wypis stanowi dochód budżetu państwa


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »