| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Papierosy będą coraz droższe

Papierosy będą coraz droższe

Od nowego roku znowu zdrożeją papierosy. Za paczkę tanich fajek trzeba będzie zapłacić ok. 5,33 zł, a później jeszcze więcej, zapowiada "Metro".


Ministerstwo Finansów szykuje nową ustawę o podatku akcyzowym. - Do 2009 r. musimy osiągnąć minimalny poziom akcyzy obowiązujący w UE. Niestety, kończą się okresy przejściowe, które wynegocjowaliśmy przed akcesją do Unii, mówi Jakub Lutyk, rzecznik resortu.W przypadku papierosów minimalna wysokość unijnej akcyzy wynosi 64 euro, czyli ok. 240 zł na każdy tysiąc wyprodukowanych sztuk, a nasza aktualna akcyza to niewiele ponad 41 euro, czyli około 155 zł na tysiąc sztuk, wylicza Lutyk. Czeka nas więc podwyżka. Aby uniknąć gwałtownego skoku, resort chce ją rozłożyć na dwie raty - jedna na początku przyszłego roku, druga w 2009 r.Przeciwko podwyżce najbardziej protestują producenci tańszych marek. Nowa akcyza spowoduje bowiem, że różnica cenowa między tańszymi produktami a globalnymi, droższymi markami znacznie się zmniejszy.Wszyscy producenci są zgodni, że natychmiastową reakcją na podwyżki cen legalnych papierosów będzie wzrost przemytu. Już teraz co dziesiąty papieros wypalany w naszym kraju jest przywieziony zza wschodniej granicy.Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK