| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Decyzję o ukaraniu Polaków podejmie norweski fiskus

Decyzję o ukaraniu Polaków podejmie norweski fiskus

Polacy, którzy zakładali w Norwegii jednoosobowe firmy, aby uniknąć podatku, a pracowali jako pracownicy najemni, mogą zostać ukarani. Rozstrzygną to norweskie organy podatkowe.


Co najmniej 6,9-8,1 mln euro niezapłaconych podatków od dochodów są winni fiskusowi Polacy pracujący w Norwegii. Takie dane przedstawił Główny Urząd Podatkowy. Dług Polaków wynika z faktu, że część naszych rodaków, którzy podejmują pracę w Norwegii, zakłada jednoosobowe spółki, a następnie podpisuje kontrakty z norweskimi inwestorami i realizuje ich zlecenia. W myśl przepisów, jednoosobowe spółki mogą funkcjonować w Norwegii przez 18 miesięcy i nie płacić podatków.


Zasady opodatkowania


- Sprawa dotyczy dużej grupy polskich rezydentów, którzy założyli w Norwegii jednoosobowe firmy i w związku z tym korzystali ze zwolnienia w zakresie norweskiego podatku od osób fizycznych w okresie pierwszych 18 miesięcy. Osoby te nie wykonywały działalności gospodarczej w ramach swojej firmy, lecz pracowały w firmach norweskich jako pracownicy, nie płacąc podatku od swych dochodów - tłumaczył w rozmowie z nami dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt UW.


Doktor Janusz Fiszer wyjaśnił również, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartą pomiędzy Polską a Norwegią w 1977 roku, zarówno dochody z pracy, jak i z prowadzonej w Norwegii działalności mogą być opodatkowane w Norwegii. Umowa ta jednocześnie przewiduje w art. 24 ust. 1, że - co do zasady - w przypadku osób zamieszkałych w Polsce dochód, który może być opodatkowany w Norwegii, zostanie zwolniony od opodatkowania w Polsce (nieco inne zasady odnoszą się do opodatkowania dochodu z tytułu dywidend i należności zagranicznych).


- Tym samym więc może dojść do sytuacji, gdzie dochód uzyskany w Norwegii, który mógł i powinien zostać tam opodatkowany - nie zostanie tam opodatkowany, a w Polsce będzie zwolniony od opodatkowania na mocy wspomnianej umowy. Oczywiście, taka sytuacja oznacza poważne naruszenie norweskiego prawa podatkowego, polegające na nieuprawnionym wykorzystaniu zwolnienia podatkowego, i jako takie podlega sankcjom karnym skarbowym w Norwegii - ostrzegał dr Fiszer.


Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, zwrócił uwagę na fakt, że jeżeli Polacy nie mieli tzw. rezydencji podatkowej w Polsce, nie podlegali obowiązkowi z tytułu podatku dochodowego w RP, a jedynie w Norwegii.


Rozstrzygnięcie fiskusa


- Kwestię, czy doszło do naruszenia norweskich przepisów podatkowych, muszą rozstrzygnąć lokalne organy podatkowe, a raczej lokalne sądy. Należy bowiem dokonać kwalifikacji prawnej umów, na podstawie których Polacy otrzymywali przychody: czy łączył ich z pracodawcą stosunek pracy, czy może świadczyli usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej. W tym drugim przypadku skorzystanie z ulgi prawdopodobnie odbyło się zgodnie z prawem - argumentował Paweł Jabłonowski.


Jego zdaniem przypadek Polaków zakładających jednoosobową działalność gospodarczą bardzo przypomina polskie praktyki na obniżanie płaconych podatków, dlatego przy wysokich obciążeniach podatkowych w Norwegii optymalizacja stosowana przez Polaków nie jest zaskakująca.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK