| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: Opodatkowania pomocy sms-owej wymaga od nas UE

MF: Opodatkowania pomocy sms-owej wymaga od nas UE

Postulowane przez Platformę Obywatelską zwolnienie z podatku VAT pomocy przekazywanej przez przesyłane na dany cel sms-y byłoby niezgodne w prawem UE - powiedział w czwartek PAP rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.


PO zaapelowała w czwartek do minister finansów Zyty Gilowskiej o zwolnienie z podatku VAT pomocy przekazywanej ofiarom i rodzinom ofiar katastrofy autokarowej pod Grenoble oraz poszkodowanym przez trąbę powietrzną, która przeszła przez województwo śląskie.

Jakub Lutyk wyjaśniał, że chodzi o podatek VAT, który jest pobierany w przypadku zbiórki pieniędzy w formie przesyłanych na dany cel sms-ów. VAT na usługi telekomunikacyjne wynosi 22 proc.

"Usługi telekomunikacyjne nie mogą być zwolnione z podatku VAT, ponieważ jest to niezgodne z dyrektywą unijną" - powiedział rzecznik. Dodał, że byłoby to też trudne do przeprowadzenia z powodów technicznych, ponieważ z ogólnej puli sms-ów należałoby wydzielić sms-y związane z pomocą dla poszkodowanych.

W niedzielnym wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami we Francji zginęło 26 osób, 24 zostały ranne.

Natomiast przed tygodniem trąba powietrzna spustoszyła kilka wsi powiatu częstochowskiego, niszcząc prawie 100 domów mieszkalnych, blisko 170 budynków gospodarczych, infrastrukturę oraz lasy.

MF poinformowało wcześniej, że pomoc dla rodzin osób poszkodowanych w wypadku we Francji, jako zasiłek celowy związany ze zdarzeniami losowymi, będzie ustawowo zwolniona z podatku. Będzie to zasiłek celowy z rezerwy ministra pracy na finansowanie lub dofinansowanie zadań z zakresu pomocy społecznej.

Według MF, najprawdopodobniej z podatku zostanie też zwolniona pomoc dla osób poszkodowanych po przejściu w piątek w okolicach Częstochowy trąby powietrznej. Będzie to pomoc z rezerwy ministra spraw wewnętrznych na kredyty i środki pomocowe na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Taka pomoc jest opodatkowana podatkiem dochodowym, dlatego Ministerstwo Finansów przygotuje rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK