| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O wpisaniu do księgi decyduje moment powstania należności

O wpisaniu do księgi decyduje moment powstania należności

Należności powinno się ujmować w księgach w momencie przeniesienia na kontrahenta ryzyka i korzyści związanych ze sprzedawanym towarem.


Prawidłowe ujęcie należności w księgach rachunkowych w przypadku transakcji zagranicznych sprawia księgowym coraz więcej trudności. Ustawa o rachunkowości nie określa dokładnie momentu powstania należności. Warto więc zwrócić uwagę na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Jacek Mateja, dyrektor działu audytu z firmy Deloitte, zwraca uwagę, że w tej kwestii istotna jest ogólna zasada, która nakazuje ujęcie należności w momencie przeniesienia na kontrahenta ryzyka i korzyści związanych odpowiednio ze sprzedawanym dobrem.


Według eksperta, mimo istnienia precyzyjnych regulacji dotyczących przeniesienia korzyści i ryzyk związanych ze sprzedanym towarem, spółki popełniają dużo błędów co do momentu rozpoznania należności. Regulacje te to tzw. Incoterms, wydane przez Międzynarodową Izbę Handlu, które określają odpowiedzialność stron transakcji, a tym samym moment przeniesienia ryzyk i korzyści związanych z przekazywanymi dobrami.


- Przykładowo umowa sprzedaży na warunkach ex Works, czyli odbiór z magazynu sprzedawcy, zawarta z kontrahentem zagranicznym uprawnia spółkę do ujęcia w księgach należności już w momencie wydania towaru - wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje, że część spółek popełnia błędy w rozpoznaniu tego typu należności i zobowiązań i wprowadza je do ksiąg zbyt wcześnie, tłumacząc to faktem wydania towaru przewoźnikowi, lub zbyt późno w związku z brakiem przyjęcia towaru. Ignorowany jest zupełnie fakt, że towar wydany przewoźnikowi z magazynu niekoniecznie jest towarem sprzedanym, a towar jeszcze nieotrzymany, ale np. znajdujący się na statku w obcym porcie, jest już towarem zakupionym.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »