| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O zwolnieniu z PIT nie decyduje waluta

O zwolnieniu z PIT nie decyduje waluta

Wynagrodzenia osób realizujących programy unijne są zwolnione z PIT, jeśli pochodzą ze środków z funduszy UE. Nieważne jest, w jakiej walucie są wypłacane.

Podatnik pracował w spółce realizującej kontrakt na budowę odcinka jezdni jednej z dróg krajowych. Projekt realizowano w 75 proc. ze środków bezzwrotnej pomocy z UE, a w pozostałym zakresie z budżetu państwa. Podatnik zwrócił się do organów podatkowych z pytaniem, czy jego wynagrodzenie podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 1588). Pracodawca podatnika przez dwa wcześniejsze lata stosował do poboru zaliczek na PIT zwolnienie w wysokości 75 proc. naliczonego podatku. Z uwagi jednak na niejednoznaczne stanowisko organów podatkowych w tej kwestii, w ostatnim roku podatkowym tego zaniechał.

Organy podatkowe stwierdziły, że decydujące znaczenie ma fakt wypłacania wynagrodzenia z bieżącego rachunku złotowego, a nie z konta walutowego, na którym znajdują się środki na realizację projektu. Tym samym stwierdziły, że wynagrodzenie nie pochodzi ze środków unijnych. Sprawa trafiła przed WSA w Krakowie. Sąd podzielił stanowisko podatnika. W uzasadnieniu podkreślił, że przesłanki z art. 21 ust. 1 pkt 46 muszą być spełnione jednocześnie, aby móc skorzystać ze zwolnienia. Zdaniem sądu decydujące znaczenie ma pochodzenie środków na realizację projektu, a nie to, w jakiej walucie są one wypłacane jako wynagrodzenie.

Sygn. akt I SA/Kr 1555/06

Agnieszka Szymczak

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK