| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy nie chcą Krajowej Administracji Skarbowej

Celnicy nie chcą Krajowej Administracji Skarbowej

Związki zawodowe służby celnej nie chcą utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Zarzucają Ministerstwu Finansów kłamstwo co do celów reformy.

Wczoraj trzy największe związki zawodowe działające w służbie celnej (Federacja ZZSC, Ogólnokrajowy ZZSC RP i Zrzeszenie ZZSC RP) zażądały od podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Mariana Banasia, odpowiedzialnego za reformę administracji skarbowej, zaprzestania podawania nieprawdziwych informacji o rzekomym przeprowadzeniu przez MF konsultacji społecznych. Ich efektem miało być otrzymanie pisemnego poparcia związków zawodowych działających w służbie celnej dla planów reformy mającej na celu m.in. likwidację służby celnej bez zagwarantowania pełniącym w niej służbę funkcjonariuszom dalszego zatrudnienia.

- Celnicy w żadnym piśmie do resortu nie zaakceptowali projektów ustaw o Krajowej Administracji Skarbowej i wprowadzającej przepisy ustawy o KAS - czytamy w liście skierowanym do ministra Banasia.

Jednym z ognisk zapalnych powodujących skierowanie przez celników sprzeciwu dla reformy była odpowiedź ministra Mariana Banasia na pismo rzecznika praw obywatelskich w sprawie KAS.

Przypomnimy, że w czerwcu 2007 r. RPO zwrócił się do ministra finansów o wyjaśnienie kilku kwestii związanych z planami utworzenia KAS. Rzecznik wskazał wtedy na wątpliwości celników dotyczące zatrudnienia, świadczeń emerytalnych dla grup mobilnych na zasadach przysługujących służbom mundurowym oraz badania pracowników KAS wykrywaczem kłamstw.

W odpowiedzi minister Banaś wyjaśnił, że celnicy nie powinni obawiać się zwolnień i redukcji po utworzeniu nowej administracji, bo do zatrudniania pracowników w KAS będzie powołany specjalny pełnomocnik, a związki zawodowe celników popierają reformę. Pomysł badania urzędników na wykrywaczu kłamstw ma zostać powtórnie przeanalizowany. Jeśli chodzi o świadczenia emerytalne dla pracowników mobilnych grup kontrolnych to - zdaniem MF - tym osobom powinny być one przyznane na zasadach, jakie funkcjonują m.in. w Policji (celnicy takich świadczeń nie mają).

 

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »