| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Raty leasingu kapitałowego nie będą kosztem

Raty leasingu kapitałowego nie będą kosztem

Za koszt uzyskania przychodów nie mogą zostać uznane raty leasingowe. Firma może je jednak rozliczyć poprzez odpisy amortyzacyjne.

Organ podatkowy zakwestionował możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych samochodu ciężarowego. Uznał, że był to leasing kapitałowy, a zatem zastosowanie w sprawie znajdował art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu wydatków ponoszonych przez używającego rzecz z tytułu najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze, jeżeli rzecz tę zalicza się do składników majątkowych używającego. W ocenie organu wydatki te mogły zostać rozliczone wyłącznie w drodze odpisów amortyzacyjnych.

Strona złożyła skargę do WSA w Gdańsku. Twierdziła, że samochód będący przedmiotem leasingu stanowił własność leasingodawcy, co oznacza, że raty z tego tytułu mogły być zaliczane przez nią do kosztów podatkowych. WSA w Gdańsku podzielił stanowisko zaprezentowane w skardze i uchylił zaskarżoną decyzję. Organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną do NSA.

NSA uchylił orzeczenie sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, uznając, że organy podatkowe prawidłowo stwierdziły, że leasing miał charakter kapitałowy.

Rozpatrując sprawę ponownie, gdański sąd nie podzielił zarzutów podniesionych w skardze. Wskazał, że problem dotyczył oceny stanu faktycznego, a nie prawnego. Ze względu na kapitałowy charakter umowy znajdował zatem zastosowanie w sprawie art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozbawiający skarżącą możliwości zaliczenia rat leasingowych w poczet kosztów uzyskania przychodu.

Ważne!

Do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków ponoszonych przez używającego rzecz z tytułu najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze, jeżeli rzecz tę zalicza się do składników majątkowych używającego

Sygn. akt I SA/Gd 391/07

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK