| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisje będą mogły ukarać więcej osób

Komisje będą mogły ukarać więcej osób

Osoby spoza sektora wykorzystujące dotacje budżetowe będą podlegały odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny. Zmiany takie zakłada projekt ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych.

Zmiany w około 100 ustawach, w tym w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 14, poz. 114), która stanowi podstawę działania komisji orzekających i rzeczników dyscypliny, zakłada projekt ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych.

Nowością jest rozszerzenie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zakresie zamówień publicznych oraz doprecyzowanie przepisów o dotacjach.

Do tej pory żaden z ministrów finansów nie spieszył się ze zmianami w tej ustawie, mimo że właściwie co roku nowelizowana jest ustawa o finansach publicznych. Dostosowanie do nowych przepisów systemu dyscypliny finansów publicznych było więc konieczne.

Eksperci podkreślają jednak, że zmiany, które zaczną obowiązywać po wejściu w życie ustawy wprowadzającej, są niewystarczające. Porządkują one jedynie dotychczasowe regulacje w zakresie zamówień publicznych, a także dotacji dla podmiotów spoza sektora finansów publicznych.

Obie te kwestie budziły spory i kontrowersje, zarówno wśród kierowników jednostek, którym zarzucono naruszenie dyscypliny finansów publicznych, jak i wśród składów orzekających. Powstały więc dwie linie orzecznicze. Część członków komisji orzekających twierdziła, że środki z dotacji przekazane na zewnątrz sektora finansów publicznych nie są środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, a zatem osoby dysponującej takimi środkami nie można uznać za osobę gospodarującą środkami publicznymi. Inni z kolei uznawali, że są to środki publiczne, a zatem osoby nimi dysponujące podlegają odpowiedzialności.

- Zmiany przesądzają o tym, że dotacje na rzecz podmiotów z sektora finansów publicznych podlegają specjalnemu reżimowi odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny, co na tle jeszcze obowiązujących przepisów budziło wątpliwości - przyznaje prof. Eugeniusz Ruśkowski, kierownik Katedry Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem kolejną znaczącą zmianą jest rozszerzenie odpowiedzialności z zakresu przepisów o zamówieniach publicznych.

- Zmiana związana jest z absorpcją środków unijnych i nowelizacjami przepisów o zamówieniach publicznych - wyjaśnił nasz rozmówca.

Jednak poza tymi zmianami, które należy ocenić pozytywnie, nie ma żadnych innych. Pozostałe przepisy dostosowują bowiem ustawę o odpowiedzialności do projektowanej nowej ustawy o finansach publicznych. Profesor Cezary Kosikowski, przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej uważa, że zmiany w ustawie o odpowiedzialności są kosmetyczne. Nie ma bowiem woli zmian w systemie dyscypliny finansów publicznych.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK