| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można wydać wyrok pod nieobecność sprawcy

Można wydać wyrok pod nieobecność sprawcy

Postępowanie karne skarbowe można prowadzić również pod nieobecność sprawcy czynu, jeżeli jego wina i okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości.

Postępowanie karne skarbowe, dotyczące zarówno przestępstw, jak i wykroczeń skarbowych, w określonych przypadkach może odbywać się bez udziału sprawcy. Jak wyjaśnia Przemysław Skorupka, radca prawny w Kancelarii Prawnej Lakron M. Kargul i Wspólnicy, postępowanie w stosunku do nieobecnych możliwe jest, gdy sprawca czynu przebywa stale za granicą lub w wyniku podjętych czynności nie można ustalić jego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju. Poza tym wina sprawcy ani okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie mogą budzić wątpliwości. Gdy oskarżony o przestępstwo skarbowe ukrył się, po wniesieniu aktu oskarżenia należy podjąć jego poszukiwania.

- Postępowanie w stosunku do nieobecnych nie jest obligatoryjne, organ prowadzący postępowanie wydaje w tym przedmiocie postanowienie, które wymaga zatwierdzenia przez prokuratora w sprawach o przestępstwa skarbowe - mówi ekspert.

Zwraca uwagę, że nieobecnemu wyznacza się obrońcę, którego obecność jest obowiązkowa także w postępowaniu odwoławczym.

- W razie zgłoszenia się lub ujęcia skazanego doręcza mu się zapadłe orzeczenie, a skazany może zgłosić w terminie 14 dni wniosek, który obliguje sąd do wyznaczenia rozprawy (specjalny środek zaskarżenia). Wydany wyrok traci moc z chwilą stawienia się skazanego na rozprawę - podsumowuje Przemysław Skorupka.

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK