| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy nie chcą stanowisk dla duszpasterzy

Celnicy nie chcą stanowisk dla duszpasterzy

Celnicy nie chcą, aby w ich służbie powstały stanowiska dla duszpasterzy. Negatywne stanowisko w tej sprawie przesłali do Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych, który zakłada wprowadzanie nowych stanowisk dziekana i kapelana w służbie celnej i MF. Co ważne, prowadzenie działalności duszpasterskiej przewidziane jest także w Krajowej Administracji Skarbowej, która ma powstać od 1 stycznia 2008 r. Przeciwni działalności duszpasterskiej są celnicy.

- Wnosimy o wycofanie projektów z uzgodnień międzyresortowych i odstąpienia od wprowadzenia nowych stanowisk w służbie celnej - czytamy w liście związków zawodowych służby celnej do MF.

- Projektu można by nie komentować, bo zgodnie z jego uzasadnieniem wejście w życie rozporządzenia nie wpłynie na konkurencyjność gospodarki ani na funkcjonowanie przedsiębiorstw - wyjaśniła Joanna Kanicka, partner w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe. Dodała, że bardziej istotne znaczenie, z perspektywy funkcjonowania służby celnej, ma to, jak od 2008 roku służba ta w ramach planowanej reformy Krajowej Administracji Skarbowej ma wyglądać.

- To, co ważne dla ducha, może przekładać się na lepsze pełnienie służby. Jednak kwestią zasadniczą jest, jak ta służba ma być pełniona i czy osoby tę służbę pełniące znają już ostateczną koncepcję, formę i konsekwencje reformy KAS - argumentowała Joanna Kanicka.

Również Arkadiusz Michaliszyn, prawnik, partner w CMS Cameron McKenna, uważa, że działania o charakterze duchowym nabierają dla władz skarbowych wymiaru materialnego.

- Prasa opisywała przypadek zakwestionowania u pewnego przedsiębiorcy prawa do odliczenia darowizny na rzecz kościoła. Powód? Zdaniem kontrolujących darowizna ma charakter nieodpłatny. U przedsiębiorcy znaleziono list od obdarowanej parafii, w której proboszcz wyraził wdzięczność za otrzymaną gotówkę oraz obiecał modlić się za pomyślność firmy darczyńcy. Świadczenie w postaci modlitwy wykluczyło możliwość klasyfikacji działania przedsiębiorcy jako nieodpłatną z natury rzeczy darowiznę - przypomniał Arkadiusz Michaliszyn.

Dodał, że przy takim podejściu, obecność osób duchownych w szeregach strażników fiskalnych nie powinna dziwić.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK