| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zamiast dochodów własnych - system budżetowy

Zamiast dochodów własnych - system budżetowy

W 2008 roku zostaną zlikwidowane rachunki dochodów własnych urzędów skarbowych. Środki finansowe dotychczas kierowane na te rachunki zostaną wprowadzone do systemu budżetowego.

Zdaniem pracowników skarbówki, planowana w 2008 roku likwidacja tzw. dochodów własnych urzędów skarbowych w ramach reformy finansów publicznych spowoduje brak środków na finansowanie wynagrodzeń prowizyjnych dla pracowników egzekucji. Urzędnicy wystąpili więc pod koniec czerwca 2007 r. do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie, jak resort zamierza zrekompensować utratę tych wynagrodzeń.

W piśmie z początku sierpnia (nr AP9-066-2/ASU/07/4532) resort wyjaśnił, że projekty ustawy o finansach publicznych oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych zakładają z dniem 30 czerwca 2008 r. likwidację rachunku dochodów własnych. Do 30 czerwca 2008 r. będą mogły funkcjonować wydzielone rachunki dochodów własnych, a kierownicy jednostek budżetowych gromadzących dochody własne, będą prowadzić w tym okresie egzekucję należności i regulować zobowiązania. Po tym terminie, nieściągnięte należności i nieuregulowane zobowiązania przejmie jednostka budżetowa, a pozostałe środki będą odprowadzone na rachunek pomocniczy państwowej jednostki budżetowej. Środki pieniężne przekazane na rachunek pomocniczy będą mogły być wykorzystane na dotychczasowe cele do 31 grudnia 2008 r.

Ponadto - jak zapewnia resort finansów - w ramach reformy finansów publicznych przewidziano regulacje zabezpieczające finansowanie zadań przejętych do realizacji przez jednostki budżetowe i motywujące do podejmowania tych zadań. W przypadku jednostek budżetowych wykonujących zadania dotychczas finansowane ze środków gromadzonych na rachunku dochodów własnych mogą zostać zwiększone wydatki w skali odpowiadającej przyrostowi uzyskiwanych dochodów. W okresie przejściowym, w latach 2008-2010 na omawiane wydatki w budżecie państwa zostanie utworzona rezerwa celowa w wysokości odpowiadającej planowanemu wzrostowi dochodów

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK