| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatki 2006: więcej podatników i wyższe wpływy do budżetu

Podatki 2006: więcej podatników i wyższe wpływy do budżetu

Ponad milion małżeństw zrezygnowało ze wspólnego rozliczania. Prawie dwa miliony podatników odliczyło ulgę na internet.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące rozliczeń rocznych nt. podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za 2006 rok. W obu podatkach wzrosła liczba podatników, a także wpływy budżetowe z tych podatków. Podatników PIT w 2006 roku było o ponad 125 tys. więcej niż w roku 2005. Jeśli chodzi o podatników CIT, to ich grono powiększyło się o ponad 12 tys.

Z podsumowania rozliczenia PIT wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób płacących ten podatek według 30- i 40-proc. stawki. Podatnicy, którzy w 2006 roku zapłacili 30-proc. PIT, stanowili 5,54 proc., czyli o 0,88 proc. więcej niż w roku 2005. Jeśli chodzi o stawkę 40-proc., rozliczyło się według niej 1,12 proc. osób, co daje o 0,24 proc. więcej niż rok wcześniej.

W rozliczeniu rocznym za ubiegły rok ulgi odliczyło 6 282 750 podatników, czyli 26,40 proc. Jest to spadek prawie o połowę. W 2005 roku bowiem 44,89 proc. podatników korzystało z ulg podatkowych. To efekt zmniejszającej się z roku na rok liczby ulg.

Zyskał budżet
KOMENTARZ Krzysztofa Tomaszewskiego
Zmiany dokonane w przepisach PIT - lub też ich brak - okazały się korzystne dla budżetu. Do zmian, które spowodowały zasilenie budżetu dodatkowymi pieniędzmi podatników, należy zaliczyć stopniową likwidację różnych preferencji, w tym np. niezwykle popularnej ulgi remontowej. W efekcie w rozliczeniach za 2006 rok z ulg skorzystało znacznie mniej osób niż w poprzednich latach. Brak natomiast zmian w przepisach, a konkretnie utrzymywanie na tym samym poziomie kwot decydujących o zastosowaniu stawki PIT spowodowało, że dużo więcej osób musiało zapłacić wyższy 30- i 40-procentowy podatek. Nie dokonano natomiast uproszczenia systemu podatkowego, bo trudno za takie uznać zniesienie większości ulg. Nie doszło też do obniżenia podatków. Ma ono nastąpić dopiero w przyszłości.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK