| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wszystkie remonty objęte preferencyjną stawką VAT

Wszystkie remonty objęte preferencyjną stawką VAT

Definicja budownictwa społecznego umożliwiająca stosowanie 7-proc. VAT powinna dotyczyć domów do 300 mkw. i mieszkań do 150 mkw. - zdecydowały sejmowe komisje.

Sejmowe komisje Finansów Publicznych oraz Infrastruktury zebrały się wczoraj w celu rozpatrzenia sprawozdania nadzwyczajnej podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy o VAT wprowadzającej definicję budownictwa społecznego.

Przypomnijmy, że podkomisja wypracowała nowy projekt ustawy na podstawie dwóch projektów poselskich (SLD i Samoobrony) oraz projektu rządowego. Komisje pozytywnie zaopiniowały założenia definicji budownictwa społecznego przyjęte przez podkomisję.

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami niższa stawka VAT po 31 grudnia 2007 r. miałaby zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego.

Definicja ma objąć obiekty budownictwa mieszkaniowego (określone w projekcie jako budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11), z wyjątkiem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych, określone w dziale 12 PKOB. W ramach definicji znalazły się również budynki instytucji ochrony zdrowia, świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Z definicji budownictwa społecznego zostały wyłączone domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw. i mieszkania powyżej 150 mkw. Limity te zostały zaaprobowane przez komisje sejmowe. W przypadku nadmetrażu preferencja będzie miała zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do definicji budownictwa społecznego w całkowitej powierzchni użytkowej.

Zgodnie z przyjętym przez komisje projektem ustawy preferencyjną stawką VAT zostaną objęte wszystkie kategorie remontów. Komisje przyjęły również propozycję bezterminowego zwrotu podatku od towarów i usług na materiały budowlane.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK