| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Roczne sprawozdanie do końca sierpnia

Roczne sprawozdanie do końca sierpnia

Do końca tego miesiąca grupy kapitałowe mają czas na zatwierdzenie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Po zatwierdzeniu jest 15 dni na ogłoszenie sprawozdania w Monitorze Polskim B. Ponieważ termin ten przypada w sobotę, spółki mają w tym roku czas do 17 września. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 79 ust. 4 ustawy o rachunkowości, niedopełnienie tego obowiązku podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

W przypadku spółek publicznych, sporządzających skonsolidowane sprawozdania finansowe według MSR/MSSF, odpowiedzialność jest jeszcze większa. Jak przypomina Małgorzata Gula, prezes Instytutu Rachunkowości i Podatków, w spółkach giełdowych za należyte wykonanie obowiązków sprawozdawczych odpowiedzialność ponosi emitent. W sytuacji niedopełnienia wymogów Komisja Nadzoru Finansowego może:

l wydać decyzję o wykluczeniu, na czas określony lub bezterminowo, papierów wartościowych z obrotu na rynku regulowanym, albo

l nałożyć, biorąc pod uwagę w szczególności sytuację finansową podmiotu, na który kara jest nakładana, karę pieniężną do wysokości 1 mln zł, albo

zastosować obie sankcje łącznie.

Ekspert wyjaśnia, że przed wydaniem takiej decyzji KNF zasięga opinii spółki prowadzącej rynek regulowany. W przypadku wydania takiej decyzji Komisja może dodatkowo wezwać emitenta do niezwłocznego opublikowania wymaganych informacji w dwóch dziennikach ogólnopolskich lub przekazania ich do publicznej wiadomości w inny sposób.

- Za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych Komisja może też nakładać kary pieniężne na członków zarządu spółki publicznej do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia brutto. Nie wyklucza to możliwości dochodzenia odszkodowania na drodze postępowania cywilnego - twierdzi rozmówczyni.

Małgorzata Gula uspokaja, że w praktyce KNF niezbyt często nakłada na emitentów kary pieniężne za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych. W roku bieżącym odnotowano pojedyncze przypadki nałożenia kary na emitenta za sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego niezgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdaw- czości Finansowej (30 tys. zł). Kary na członków zarządów spółek publicznych są jeszcze rzadsze i raczej dotyczą zaniedbań na polu obowiązków informacyjnych generalnie niż sprawozdawczości finansowej.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK