| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama

Aktualności

Ulga odsetkowa: małżonkowie wygrali z fiskusem przed sądem

Aktualizacja: 05.03.2007

Podatnicy, którzy musieli zrezygnować z ulgi odsetkowej, odzyskają pieniądze. Małżonek odliczy odsetki proporcjonalnie, za każdy miesiąc poprzedzający ślub. »

Meldunek pozwala korzystać ze zwolnień podatkowych

Aktualizacja: 02.03.2007

Zameldowanie daje prawo do ulg w PIT i podatku od darowizn. Podatnicy mają problem z ustaleniem okresu, od którego liczyć meldunek. Są obawy, że fiskus będzie interpretował przepisy na niekorzyść podatników. »

W PIT można odliczyć tylko część składki

Aktualizacja: 02.03.2007

W niektórych przypadkach ryczałtowiec - jeśli osiąga przychody ze stosunku pracy - może odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne również w rocznym zeznaniu PIT-37. »

Budowlany VAT niezgody w rządzie

Aktualizacja: 02.03.2007

Kolejny konflikt w rządzie. Minister budownictwa Andrzej Aumiller spiera się z minister finansów Zytą Gilowską o definicję budownictwa społecznego »

Zmienią się statut i zasady etyki zawodowej

Aktualizacja: 02.03.2007

Podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Doradców Podatkowych zmienione zostaną statut i zasady etyki zawodowej. Niewykluczone, że dojdzie też do zmiany władz samorządu doradców. »

O odsetkach decyduje termin rozpoczęcia postępowania podatkowego

Aktualizacja: 02.03.2007

Odsetek od zaległości nie nalicza się od wszczęcia kontroli do doręczenia decyzji. Dotyczy to sytuacji, gdy postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kontroli. »

Będzie konieczna dzienna ewidencja

Aktualizacja: 02.03.2007

Do obowiązków podatników rozliczających się ryczałtowo będzie należało m.in. prowadzenie dziennej ewidencji sprzedaży oraz składanie deklaracji uproszczonej. »

Wciąż trwa spór o kształt definicji

Aktualizacja: 02.03.2007

Nie ma jednolitego stanowiska rządu odnośnie do definicji budownictwa społecznego. Kwestią sporną pozostaje m.in. zakres remontów objętych preferencyjną stawką VAT. »

Podatnicy coraz rzadziej zadają pytania fiskusowi

Aktualizacja: 02.03.2007

O wydanie wiążących interpretacji podatkowych podatnicy występują do organów podatkowych coraz rzadziej. W niektórych województwach pytań jest nawet o 40 proc. mniej niż w latach poprzednich. »

Deklaracja VAT dla importerów

Aktualizacja: 02.03.2007

Sejmowa podkomisja kontynuowała wczoraj omawianie rządowej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie rozpatrzyli m.in. propozycję dotyczącą możliwości wykazywania podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania podatku w urzędzie celnym. »

W zeznaniu PIT-36 uważajmy na nowy załącznik i zaokrąglenia

Aktualizacja: 02.03.2007

Mimo że zmiany w przepisach o podatku dochodowym były w ubiegłym roku niewielkie, druki zeznań w kilku elementach dość istotnie się zmieniły. Wielu podatników nadal popełnia błędy. »

Krajowa Administracja Skarbowa zacznie funkcjonować od 2008 roku

Aktualizacja: 02.03.2007

Od 1 stycznia 2008 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa, która powstanie z połączenia służby celnej i administracji skarbowej - wynika z projektu ustawy, do którego dotarła Gazeta Prawna. »

Listy z urzędu skarbowego trzeba odbierać

Aktualizacja: 01.03.2007

Nieodbieranie listów poleconych z urzędu skarbowego nie uchroni podatnika przed doręczeniem niekorzystnej decyzji. Fiskus decyzję i tak doręczy, a podatnik straci prawo do obrony swoich racji. »

Mieszkania: jest sposób na niższy podatek

Aktualizacja: 01.03.2007

Podatnicy znaleźli sposób na obniżenie 19-proc. PIT płaconego od dochodu przy sprzedaży nieruchomości. Wystarczy przed planowanym zbyciem domu lub mieszkania zacząć je amortyzować w sposób uproszczony. »

VAT należny jest kosztem

Aktualizacja: 01.03.2007

W przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy VAT należny można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »