| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Menedżer w spółce korzysta z podatku liniowego

Menedżer w spółce korzysta z podatku liniowego

Dochody menedżerów są przedmiotem szczególnego zainteresowania fiskusa. Zarówno organy podatkowe, jak i ustawodawca dokładają wszelkich starań, aby ograniczyć prawo kadry zarządzającej do stosowania 19-proc. podatku liniowego.

Zgodnie z art. 13 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, z kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze. W konsekwencji, przychody samodzielnie działających menedżerów są opodatkowane podatkiem według skali (czyli nawet 40-proc. stawką), a jednocześnie koszty ich działalności są ustalane w sposób ryczałtowy.

Rozwiązaniem pozwalającym uniknąć zbyt wysokich obciążeń podatkowych dochodów menedżerów może być założenie spółki osobowej tzw. spółki menedżerskiej. W ramach tego rodzaju spółki menedżer działający jako jej wspólnik, na mocy zawartych przez taką spółkę umów o zarządzanie, może wykonywać czynności zarządzania na rzecz konkretnych podmiotów. W efekcie menedżer byłby uprawniony do opodatkowania przysługującego mu dochodu z tytułu udziału w spółce menedżerskiej jako dochodu z działalności, tj. stawką w wysokości 19 proc.

Co jest istotne, możliwość zastosowania spółki menedżerskiej do obniżenia wysokości opodatkowania jest potwierdzana przez organy podatkowe. W interpretacji naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 26 czerwca 2007 r. (nr RO-XV/PDOF-209/210/JB/07) uznano możliwość zastosowania 19-proc. stawki liniowej w przypadku menedżera będącego wspólnikiem spółki menedżerskiej, mającej podpisaną umowę o zarządzanie ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której ten menedżer był członkiem zarządu oraz udziałowcem. W takim przypadku - zgodnie z postanowieniem organu podatkowego - należy stwierdzić, że przychody otrzymywane przez spółkę jawną z tytułu świadczenia usług zarządzania dla innych podmiotów gospodarczych, w tym przypadku spółki, nie będą efektem czynności wykonywanych wyłącznie przez podatnika, lecz stanowić będą również efekt działań pozostałych wspólników spółki jawnej. Podstawą dokonywania wypłat przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz spółki jawnej nie będzie osobiste i samodzielne wykonywanie przez podatnika usług zarządzania. Tym samym przychód uzyskiwany z tytułu świadczenia usług zarządzania na podstawie umowy zawartej między spółką jawną a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Co więcej, w opinii naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku posiadanie przez menedżera udziałów w spółce zarządzanej nie stoi na przeszkodzie uznania przychodu uzyskanego w spółce menedżerskiej za przychody z działalności gospodarczej opodatkowane 19-proc. stawką podatku dochodowego. Prawidłowość zastosowania 19-proc. liniowej stawki do dochodów uzyskiwanych z tytułu udziału w spółce menedżerskiej potwierdził również m.in. naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady w interpretacji z 8 stycznia 2007 r. (nr DG/415-87/06).

Należy spodziewać się rosnącego zainteresowania menedżerów możliwością wykorzystania spółki menedżerskiej do obniżenia ich obciążeń podatkowych, zwłaszcza w przypadku potwierdzonej przez naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku możliwości łączenia działalności w spółce menedżerskiej z pełnieniem funkcji członka zarządu w spółce zarządzanej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

TOMASZ RYSIAK

prawnik z kancelarii Magnusson

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK