| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaliczki nie stanowią przychodu należnego

Zaliczki nie stanowią przychodu należnego

Przychodem należnym ze sprzedaży nieruchomości jest przychód otrzymany z tytułu przeniesienia własności na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Zaliczki na poczet ceny nie są przychodem.

Sprawa dotyczyła podatku dochodowego od osób prawnych za 2004 i 2005 rok. W toku kontroli podatkowej w spółce ustalono nieprawidłowości w wykazaniu przychodu za 2005 rok. Spółka w 2004 roku zawarła umowę przedwstępną zobowiązującą ją do przeniesienia w 2005 roku własności nieruchomości. Następnie wystawiła faktury w 2004 roku z tytułu zapłaty zaliczek na poczet przyszłej ceny sprzedaży, a otrzymane zaliczki uznała za przychody ze sprzedaży środków trwałych i odprowadziła CIT za 2004 rok. Umowa przeniesienia własności została zawarta w 2005 roku. Wówczas spółka potraktowała pozostałą część zapłaty jako przychód 2005 roku i odprowadziła podatek w odpowiedniej wysokości.

Organy podatkowe wskazały, że zbycie nastąpiło z datą zawarcia umowy przeniesienia własności w formie aktu notarialnego. Zaliczki były jedynie przedpłatą, a faktyczne świadczenie nastąpiło dopiero w 2005 roku. W związku z tym organy określiły spółce stratę za 2004 rok i zobowiązanie podatkowe za 2005 rok.

WSA we Wrocławiu podzielił stanowisko organów podatkowych i wskazał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Zatem przychodem należnym jest przychód otrzymany z tytułu przeniesienia własności nieruchomości. Czynności tej dokonano zaś dopiero w 2005 roku, sporządzając akt notarialny. Zaliczki, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, nie są przychodem należnym w rozumieniu ustawy.n

Sygn. akt I SA/Wr 381/07

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »