| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wysokość stawki zależy od umowy

Wysokość stawki zależy od umowy

Przedmiotami leasingu mogą być podlegające amortyzacji środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Stawka amortyzacyjna będzie zależała od umowy leasingowej.

Przedmiotami leasingu mogą być podlegające amortyzacji środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Wynika to z art. 17a-17l ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Jak wyjaśniła w rozmowie z nami Barbara Pyzel, doradca podatkowy KPMG, przez umowę leasingu rozumie się umowę, na mocy której finansujący oddaje do odpłatnego używania albo pobierania pożytków korzystającemu. Zdefiniowano dwa typy leasingu: operacyjny i finansowy.

- W przypadku leasingu operacyjnego amortyzacji przedmiotu leasingu dokonuje finansujący. Może on zastosować wszystkie metody amortyzacji dostępne dla podatników, którzy sami używają własne środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a więc: metodę liniową ze stawkami z wykazu; metodę degresywną; stawki indywidualne dla używanych lub ulepszonych środków; metodę preferencyjną dla początkujących lub małych podatników - tłumaczyła Barbara Pyzel.

Jednocześnie dodała, że takie same możliwości - co do wyboru metody amortyzacji - przysługują korzystającemu, amortyzującemu przedmiot leasingu w czasie trwania leasingu finansowego.

- Jeżeli jednak umowa leasingu finansowego, dotycząca środków trwałych zaliczonych do grupy 36 Klasyfikacji, została zawarta na okres co najmniej 60 miesięcy, to stawki amortyzacyjne ustala się w proporcji do okresu wynikającego z umowy - argumentował nasz ekspert.

Według niej, zwykle po zakończeniu umowy leasingu finansowego, właścicielem przedmiotu leasingu staje się korzystający.

- Czasami przedmiot leasingu wraca do finansującego, który powinien rozpocząć jego amortyzację. Wtedy za nową wartość początkową przyjmuje się pierwotną wartość początkową pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez finansującego (np. kiedy sam go używał) oraz o spłatę wartości początkowej (część kapitałową otrzymanych opłat leasingowych) - podsumowała Barbara Pyzel.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK