| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik może wskazać, który podatek chce zapłacić

Podatnik może wskazać, który podatek chce zapłacić

Fiskus zalicza wpłaty na poczet zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Podatnik może jednak wskazać, na poczet którego zobowiązania dokonywana jest wpłata.

ORZECZENIE


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozstrzygnął wątpliwości związane z kolejnością zaliczania wpłat. Rozpoznający sprawę sąd przypomniał, że zgodnie z art. 62 par. 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, dokonaną przez niego wpłatę zalicza się na poczet podatku począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Podatnik może jednak wskazać, na poczet którego zobowiązania dokonuje wpłaty. Oznacza to, że od ogólnej reguły zaliczania wpłat na poczet zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności istnieje wyjątek w postaci możliwości wskazania przez podatnika, na poczet którego zobowiązania dokonywana jest wpłata. Przepisy Ordynacji podatkowej nie określają formy, w jakiej to wskazanie musi nastąpić. Przyjmuje się zatem, że może to nastąpić zarówno ustnie, jak i pisemnie, w tym również poprzez zaznaczenie na dokumencie wpłaty.

Skarżący podatnik dokonując wpłaty skorzystał z przysługującego mu uprawnienia. Organ podatkowy zobowiązany więc był, wydając postanowienie w sprawie zaliczenia wpłat, uwzględnić złożony wniosek. Skoro tego nie zrobił, naruszył przepisy Ordynacji podatkowej. W ocenie sądu nie może uzasadniać takiego postępowania podnoszona przez organ, wielokrotna zmiana decyzji wymiarowych.

Sąd dodatkowo zauważył naruszenie art. 210 par. 4 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organ podatkowy w uzasadnieniu prawnym powinien przytoczyć przepisy prawa, wyjaśnić podstawę prawną oraz tok myślowy prowadzący do zastosowania przepisu prawa w sprawie. W omawianym przypadku organ podatkowy co prawda przytoczył treść przepisu oraz stwierdził, że wpłata stosownie do dyspozycji strony winna być zarachowana na poczet wskazanej zaległości. Z drugiej jednak strony wskazał jako warunek wyłączający zaliczenie wpłaty wielokrotne zmiany decyzji wymiarowych oraz fakt, że wpłaty dokonane nie pokrywały się z kwotami zobowiązań. Oznacza to, że choć prawidłowo wskazał treść przepisu będącego podstawą rozstrzygnięcia, wprowadził dodatkowy warunek jego zastosowania niewynikający z ustawy.

Sygn. akt I SA/Bk 434/06

MichaŁ Stuczyński

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK