| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister pracy o uldze rodzinnej

Minister pracy o uldze rodzinnej

Ulga podatkowa w wysokości blisko 1,2 tys. zł na każde dziecko jest tak wysoka, że skorzysta z niej niewiele rodzin, ponieważ mają zbyt niskie dochody - uważa minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska.

W środę (5 września) Sejm zdecydował, że osoby mające dzieci będą mogły odliczyć od podatku prawie 1,2 tys. zł na każde dziecko. Rząd chciał, by ulga wynosiła 572 zł 54 gr na każde dziecko. Jednak w środę posłowie nieoczekiwanie przyjęli poprawkę LPR i Prawicy Rzeczypospolitej, która dwukrotnie zwiększyła proponowaną przez rząd kwotę odliczenia - do 1,145 tys. zł rocznie. Klub PiS był przeciwny tej poprawce do zmian w ustawie o podatku PIT, choć zagłosował za całością nowelizacji.Minister pracy w czwartek w programie "Kwadrans po ósmej" w TVP podkreśliła, że obecna ulga 120 zł jest za niska, zaś kwota 560 zł proponowana przez rząd była racjonalna.W opinii Kluzik-Rostkowskiej, z tak dużej ulgi jaką w środę uchwalili posłowie, nie będzie mogło skorzystać wiele rodzin. 85 procent rodzin wielodzietnych musi korzystać z pomocy państwa, więc jest naprawdę jedynie mała grupa rodzin wielodzietnych, które będą miały od czego odliczać ulgę - dodała i wyjaśniła, że aby skorzystać z tak wysokiej ulgi rodzina musi mieć dochód powyżej 30 tys. zł w skali roku.Podkreśliła, że wczorajsza decyzja Sejmu "może zniweczyć program polityki rodzinnej". Jak wyjaśniła, wprowadzenie takiej ulgi, będzie droższe dla budżetu niż cały program polityki rodzinnej, który zawiera różne korzystne rozwiązania dla rodzin z dziećmi.Wyraziła nadzieję, że Senat "będzie rozsądniejszy niż rozszalały politycznie Sejm i zmieni tę ustawę". "Prymat kampanii wyborczej ma swoje granice, ale wczorajsze głosowanie pokazało, że ich nie ma" - dodała.Pytana dlaczego klub PiS zagłosował za ustawą, podkreśliła, że został postawiony w sytuacji bez wyjścia; głosował przeciwko poprawce, ale nie mógł głosować przeciwko swojej ustawie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »