| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższa stawka może objąć wszystkie remonty

Niższa stawka może objąć wszystkie remonty

Uchwalona przez Sejm definicja budownictwa społecznego, choć korzystna dla podatników, może w praktyce rodzić wątpliwości interpretacyjne dotyczące np. remontów.

Definicja budownictwa społecznego obejmie domy jednorodzinne i mieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej odpowiednio 300 mkw. i 150 mkw. W ramach definicji niższą 7-proc. stawką VAT objęto m.in. wszystkie remonty. Na gruncie przyjętych rozwiązań mogą jednak pojawić się pewne wątpliwości interpretacyjne. Ustawa nie wprowadza zróżnicowania w stosowaniu niższej stawki ze względu na preferencje przysługujące bezterminowo w ramach budownictwa społecznego oraz przysługujące do 31 grudnia 2010 r. prawo do stosowania obniżonej stawki do remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych (poza definicją). Na ten aspekt zwrócił uwagę Filip Kopacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

- Ustawa nie zawiera szczególnych przepisów dotyczących stosowania stawki preferencyjnej w odniesieniu do remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych. Takie preferencje są dopuszczalne w odniesieniu do określonych usług pracochłonnych na gruncie art. 106 dyrektywy 2006/ 112/WE i decyzji Rady UE. Regulacje były wprost wymienione w projekcie rządowym, który zakładał stosowanie takiej preferencji do 31 grudnia 2010 r. - mówi Filip Kopacz.

Zdaniem eksperta, mimo braku odpowiednich regulacji ustawowych, remonty i naprawy prywatnych budynków mieszkalnych niemieszczących się w definicji budownictwa społecznego powinny podlegać preferencyjnej stawce VAT do 31 grudnia 2010 r.

- Tym niemniej brak odpowiednich regulacji w przy-jętej ustawie prowadzi do wątpliwości dotyczących ewentualnej możliwości i zakresu stosowania 7-proc. stawki VAT w odniesieniu do takich usług, w zakresie nieobjętym definicją budownictwa społecznego - twierdzi ekspert.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wskazuje, że problemy ze stosowaniem definicji mogą pojawić się w wyniku braku określenia, w jaki sposób należy ustalać powierzchnię użytkową domów i mieszkań, od której zależy stosowanie 7 proc. VAT. Ustawa nie precyzuje także, czy do powierzchni użytkowej należy zaliczać pomieszczenia, które nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, ale są przynależne do lokalu mieszkalnego, np. garaż, strych, piwnica.

- Analizując poszczególne projekty nowelizacji ustawy o VAT należy uznać, że przyjęta ustawa prowadzi do objęcia obniżoną stawką całej powierzchni użytkowej mieszczącej się w uchwalonym limicie, w tym również pomieszczeń przynależnych, jak komórki, piwnice czy nawet garaże - twierdzi nasz rozmówca.

Ustawa wprowadza nie tylko definicję budownictwa społecznego. Osoby fizyczne remontujące i budujące systemem gospodarczym będą mogły bezterminowo ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Zdaniem Tomasza Bełdygi, radcy prawnego z KPMG, przyjęta ustawa stwarza możliwość skorzystania z obu preferencji równocześnie.

- Może do tego dojść np. w sytuacji, gdy część wydatków nie będzie mogła być objęta społecznym programem mieszkaniowym, ze względu na przekroczenie limitu powierzchni lokalu. Jeśli w takim przypadku osoby realizujące inwestycję zakupią część materiałów budowlanych na własny rachunek, wówczas będą mogły wystąpić do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot VAT - wyjaśnia ekspert.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK