| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Senatorowie proponują obniżenie ulgi na dzieci

Senatorowie proponują obniżenie ulgi na dzieci

Podwyżka ulgi podatkowej na dzieci uchwalona przez Sejm powinna zostać obniżona - postanowiła wczoraj senacka Komisja Gospodarki Narodowej.

 

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła uch-walone przez Sejm zmiany w ustawach podatkowych. Senatorowie debatowali m.in. nad wysokością podwyżki ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kształcie definicji budownictwa społecznego w nowelizowanej ustawie o VAT. Poprawki do ustaw zgłosił senator Jacek Włosowicz z PiS.

W przypadku ulgi na dzieci zmiana sprowadza się do przyjęcia rozwiązania popieranego przez rząd. Oznacza zatem powrót do odliczenia w wysokości kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli 572,54 zł na każde dziecko w rozliczeniu za 2007 rok. Poprawka ta została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję. Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ulgę w wysokości dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, czyli ponad 1100 zł na każde dziecko. Nad podwyżką ulgi debatowała wczoraj również senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która w przeciwieństwie do Komisji Gospodarki Narodowej opowiedziała się za ulgą w wysokości ponad 1100 zł na każde dziecko.

Poparcie senatorów uzyskały także poprawki do regulacji wprowadzających definicję budownictwa społecznego. Przypomnijmy, że uchwalona przez Sejm ustawa zakłada objęcie definicją budownictwa społecznego domów o powierzchni użytkowej nieprzekraczajacej 300 mkw. i mieszkań 150 mkw. W przeciwieństwie do propozycji rekomendowanej przez Ministerstwo Finansów, ustawa w kształcie uchwalonym przez sejm zaliczyła do budownictwa społecznego wszystkie remonty i umożliwiła stosowanie niższej 7-proc. stawki VAT np. w odniesieniu do garaży przynależnych do budynku mieszkalnego. Niektóre z przy- jętych rozwiązań skrytykował wczoraj podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Dominik.

- Ustawa zawiera wiele luk i niedoróbek, które utrudnią podatnikom stosowanie definicji budownictwa społecznego w praktyce - powiedział w trakcie posiedzenia Komisji.

Uwagi te dotyczyły m.in. braku określenia w ustawie sposobu ustalania powierzchni użytkowej decydującej o stosowaniu preferencyjnej stawki. Komisja przyjęła wczoraj poprawki doprecyzowujące ustawę.

Przypomnijmy, że przyjęcie przez parlament definicji budownictwa społecznego umożliwi stosowa- nie obniżonej 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po upływie okresu przejściowego zagwarantowanego Polsce w Traktacie Akcesyjnym, czyli po 31 grudnia 2007 r. Gdyby definicja nie została uchwalona przed tą datą, dostawa nowych mieszkań i domów od początku przyszłego roku zostałaby objęta podstawową 22-proc. stawką VAT.

Ustawa oprócz wprowadzenia definicji budownictwa społecznego, utrzymuje także niższe obciążenia fiskalne przy budowach i remontach realizowanych systemem gospodarczym. Osoby fizyczne nabywające materiały budowlane w związku z inwestycją mieszkaniową po 31 grudnia 2007 r. będą mogli nadal ubiegać się o zwrot części VAT. Senatorowie przyjęli wczoraj poprawkę wprowadzającą obowiązek składania przez podatników oświadczeń, że wydatki ujęte we wniosku o zwrot części VAT nie dotyczą materiałów budowlanych związanych z wykonywaniem czynności objętych definicją budownictwa społecznego.

Komisja Gospodarki Narodowej na wczorajszym posiedzeniu rozpatrzyła także nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Nowelizacja obejmuje zmianę tylko jednego przepisu wprowadzając wyższy podatek od gier na automatach o niskich wygranych. Zryczałtowana stawka począwszy od 1 stycznia 2008 r. ma wzrosnąć z obowiązujących 125 euro do 180 euro miesięcznie od jednego automatu. Nowelizacja została przyjęta przez Komisję bez żadnych poprawek. Głosowanie wszystkich ustaw w Senacie odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

572,54 złoty może wynieść w 2007 r. ulga rodzinna na każde dziecko zamiast 1145,08 złotych

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK