| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek tonażowy niezgodny z prawem Unii

Podatek tonażowy niezgodny z prawem Unii

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie w sprawie przepisów dotyczących polskiego podatku tonażowego w transporcie morskim. Nasze regulacje różnią się od unijnych i mogą naruszać prawo wspólnotowe.

Komisja Europejska podjęła 12 września 2007 r. decyzję o rozpoczęciu formalnego postępowania w spra-wie niektórych przepisów dotyczących polskiego systemu podatku tonażowego. Zgodnie z nimi przedsiębiorstwo spełniające określone kryteria może wybrać opodatkowanie podatkiem tonażowym liczonym od pojemności netto statku zamiast tradycyjnego opodatkowania dochodów z działalności morskiej podatkiem dochodowym.

Zdaniem Komisji wspólnotowe wytyczne w sprawie pomocy państwa dla transportu morskiego przewidują możliwość uznania przez KE za zgodną ze wspólnym rynkiem pomoc państwa dla przedsiębiorstw transportu morskiego w postaci podatku tonażowego. Jednak system przewidziany w polskich przepisach różni się pod wieloma względami od systemów tego rodzaju zatwierdzonych już wcześniej przez Unię Europejską.

Dlatego Komisja rozpoczęła postępowanie wyjaśniające, które ma na celu określenie, w jaki sposób te różnice mogą wpłynąć na ocenę zgodności polskich rozwiązań z zasadami wspólnego rynku. Zastrzeżenia Komisji Europejskiej wzbudziło m.in. objęcie podatkiem tonażowym osób fizycznych podlegających opodatkowaniu PIT. Unia ma również wątpliwości dotyczące wymogów nałożonych na przedsiębiorstwa opodatkowane podatkiem tonażowym. Chodzi o to, aby podlegały tej formie opodatkowania przez co najmniej pięć lat, a nie dziesięć lat, jak przyjęto w innych systemach podatku tonażowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK