| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaca się wnieść akcje

Opłaca się wnieść akcje

Ustawa o funduszach inwestycyjnych przewiduje możliwość opłacenia tytułów uczestnictwa papierami wartościowymi, w tym akcjami. Z niektórych interpretacji wynika, że taka transakcja jest neutralna podatkowo.

Niektórzy inwestorzy umarzają jednostki np. funduszu akcyjnego w jednym towarzystwie funduszy inwestycyjnych. Następnie zaś kupują za uzyskane pieniądze jednostki uczestnictwa w uważanych za bezpieczniejsze funduszach stabilnego wzrostu prowadzonych przez inne towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Jeżeli ze sprzedaży jednostki np. funduszu akcyjnego inwestor uzyska dochód, to zostanie on opodatkowany 19-proc. stawką. W przypadku zbycia jednostek funduszy inwestycyjnych inwestor nie musi się rozliczać samodzielnie. Podatek pobierze i odprowadzi do urzędu skarbowego fundusz inwestycyjny.

- Przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych przewidują możliwość opłacania tytułów uczestnictwa papierami wartościowymi, w tym akcjami - powiedział GP Sylwester Grochowina, partner Spółki Doradztwa Podatkowego KPMG Tax.

Jak podkreślił, zdaniem organów podatkowych, wyrażonych w niektórych interpretacjach, tego typu transakcja jest neutralna podatkowo z punktu widzenia przepisów ustawy o PIT. Chodzi w tym przypadku o inwestorów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

- Jest to zatem alternatywa do bezpodatkowej zamiany inwestycji w akcje na inwestycje w fundusze inwestycyjne, podobna do rozwiązania z funduszami parasolowymi - stwierdził Sylwester Grochowina.

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK