| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wytyczne dla biegłych

Wytyczne dla biegłych

Do 2009 roku międzynarodowe standardy dla biegłych jasno określą wymogi i zalecenia.

ZMIANA PRAWA

Do 2009 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości planuje zakończyć projekt, który ma na celu uporządkowanie Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF), czyli norm postępowania biegłych w czasie badania sprawozdań. Celem jest przede wszystkim jasne rozgraniczenie wymogów i zaleceń.

Agnieszka Ostaszewicz, sekretarz generalny Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EFAA), przyznaje, że obecne standardy nie dają jasności, które z działań audytora według MSRF są obligatoryjne, a które fakultatywne. Po zakończeniu projektu te problemy zostaną wyeliminowane.

- Istnieje jednak ryzyko, że więcej elementów zostanie zakwalifikowanych jako wymóg - uważa nasza rozmówczyni. Wyjaśnia, że może to mieć dość duże konsekwencje szczególnie w przypadkach, gdzie standardy mówią o metodzie przeprowadzania badania. Przykładowo, jeżeli obecnie któraś z metod analitycznych jest zalecana, to biegły, biorąc pod uwagę istotność, koszt i czasochłonność, może sam zadecydować o jej zastosowaniu. Jednak brak zastosowania danej metody - jeśli byłaby ona wymagana - w danym przypadku może podważyć ważność badania. Analogiczne skutki mogą pojawiać się w przypadku sporządzania przez audytorów dokumentacji z badania.

- Te obawy podzielają niektóre międzynarodowe organizacje. Mimo że popierają inicjatywę jasnego rozgraniczenia zaleceń i wymogów, to wyrażają obawę, że być może zwiększy ono efektywne obciążenia ciążące na biegłych - twierdzi Agnieszka Ostaszewicz.

Jak jednak te prace wpłyną na polskich biegłych, którzy obecnie mogą jedynie posiłkować się międzynarodowymi normami. MSRF stosują tylko w sprawach nieuregulowanych w krajowych normach. Po zakończeniu projektu Komisja Europejska przyjrzy się efektom i rozważy przyjęcie MSRF do stosowania w krajach unijnych.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »