| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowane towary bez zwolnienia VAT

Darowane towary bez zwolnienia VAT

Zmiany wprowadzone w przepisach o VAT nie zwalniają darowizn towarów ani nie wyłączają ich z podstawy opodatkowania - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Rząd w swoim projekcie zmian w ustawie o VAT zawarł możliwość obniżenia podstawy opodatkowania towarów będących przedmiotem darowizny, takich jak np. niesprzedane towary spożywcze, których termin przydatności do spożycia się kończy i ich cena ulega obniżeniu - przypomniało Ministerstwo Finansów. Zaproponowane w rządowym projekcie rozwiązania pozwalały przy określaniu podstawy opodatkowania przyjąć wartość odpowiadającą cenie nabycia darowanych towarów z dnia dokonania ich dostawy (darowizny).

Senat, podejmując uchwałę, zaproponował zmianę do części regulacji, dotyczących darowizn wyrobów spożywczych. Sejm - rozpatrując poprawki Senatu - nie odrzucił tych przepisów. Przyjęta zmiana nie rozwiązuje problemu darowizn w inny sposób, niż zaproponował to rząd. Zmierza, tak jak w projekcie rządowym, do określania podstawy przyjmując faktyczną wartość towaru. Redakcja zmian doprowadzi jednak do licznych wątpliwości co do interpretacji przepisu - zauważa MF. Podkreśla, że dokonana przez Senat i przyjęta przez Sejm zmiana wspomnianych przepisów wprowadziła pojęcia, które będą budziły wątpliwości interpretacyjne. Posługują się bowiem pojęciem ceny, jaka byłaby stosowana w warunkach uczciwej konkurencji, którego to określenia nie można odnieść do darowizn towarów. Ponadto nie pasuje ono do uwarunkowań prawnych i jest sprzeczne z samą ideą darowizn (przy darowiznach nie może być mowy o jakiejkolwiek konkurencji).

Zmiana wprowadza też inne zastrzeżenia, jak cena nie wyższa od ceny nabycia, co w sumie powoduje, że wprowadzone zmiany są sprzeczne z prawem UE i będą wymagały w najbliższym czasie modyfikacji.

MF podkreśla, że wbrew rozpowszechnianym poglądom, wprowadzona zmiana w żaden sposób nie zwalnia darowizn towarów ani nie wyłącza ich z podstawy opodatkowania, bowiem przyjęte przepisy nie odnoszą się do katalogu zwolnień.

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK