| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limitowany przywilej podatkowy

Limitowany przywilej podatkowy

Zapomogi wypłacane np. w przypadku długotrwałej choroby są zwolnione z PIT, gdy ich wysokość nie przekracza w roku podatkowym 2280 zł.

Jeżeli pracownicy znajdują się w trudnej sytuacji, to pracodawcy często starają się im udzielić pomocy. Formą takiego wsparcia są m.in. zapomogi. W praktyce pojawiają się problemy, jak rozliczać podatkowo przekazane zapomogi.

Ustawowe regulacje

W takich sytuacjach mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tymi regulacjami wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł (z określonymi zastrzeżeniami).

Niekiedy powstają kło- poty z udokumentowaniem przypadków, związane z przyznaniem zapomogi objętej zwolnieniem podatkowym. Wypowiadały się już na ten temat organy podatkowe. Z ich wyjaśnień wynika, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest unormowań, które precyzowałyby sposób dokumentowania przypadków umożliwiających zwolnienie z PIT wypłaconych zapomóg. Dlatego w takiej sytuacji ma zastosowanie przepis art. 180 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60). Przepis ten stanowi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Potrzebna dokumentacja

W przypadku przyznawania zapomóg podanie powinno być udokumentowane aktualnymi dowodami potwierdzającymi stan faktyczny. W przypadku zapomóg przyznawanych np. z powodu długotrwałej choroby, czyli takiej, która z medycznego punktu widzenia określana jest jako przewlekła, wydaje się, że taki fakt wystarczająco udokumentowany jest zaświadczeniem wystawionym przez lekarza specjalistę lub lekarza rodzinnego (patrz wyjaśnienia Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, nr II US. PB-I-415/9/05, z 17 marca 2005 r.).

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK