| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limitowany przywilej podatkowy

Limitowany przywilej podatkowy

Zapomogi wypłacane np. w przypadku długotrwałej choroby są zwolnione z PIT, gdy ich wysokość nie przekracza w roku podatkowym 2280 zł.

Jeżeli pracownicy znajdują się w trudnej sytuacji, to pracodawcy często starają się im udzielić pomocy. Formą takiego wsparcia są m.in. zapomogi. W praktyce pojawiają się problemy, jak rozliczać podatkowo przekazane zapomogi.

Ustawowe regulacje

W takich sytuacjach mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tymi regulacjami wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł (z określonymi zastrzeżeniami).

Niekiedy powstają kło- poty z udokumentowaniem przypadków, związane z przyznaniem zapomogi objętej zwolnieniem podatkowym. Wypowiadały się już na ten temat organy podatkowe. Z ich wyjaśnień wynika, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest unormowań, które precyzowałyby sposób dokumentowania przypadków umożliwiających zwolnienie z PIT wypłaconych zapomóg. Dlatego w takiej sytuacji ma zastosowanie przepis art. 180 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60). Przepis ten stanowi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Potrzebna dokumentacja

W przypadku przyznawania zapomóg podanie powinno być udokumentowane aktualnymi dowodami potwierdzającymi stan faktyczny. W przypadku zapomóg przyznawanych np. z powodu długotrwałej choroby, czyli takiej, która z medycznego punktu widzenia określana jest jako przewlekła, wydaje się, że taki fakt wystarczająco udokumentowany jest zaświadczeniem wystawionym przez lekarza specjalistę lub lekarza rodzinnego (patrz wyjaśnienia Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, nr II US. PB-I-415/9/05, z 17 marca 2005 r.).

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK