| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Taki sam CIT w całej Europie?

Taki sam CIT w całej Europie?

Komisja Europejska pracuje nad stworzeniem wspólnych zasad obliczania podatku dochodowego dla firm w całej Unii Europejskiej - pisze "Rzeczpospolita".

Plany zakładają, że zyski przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w więcej niż jednym państwie członkowskim będą obliczane według jednego wzoru unijnego, a nie stosowanych obecnie 27 odmiennych wzorów. Zyski byłyby przekazywane do krajów, w których prowadzi ono działalność, i podlegałyby opodatkowaniu według obowiązującej w nich stawki podatkowej. Komisja nie ma więc zamiaru ingerować w wysokość podatków w poszczególnych krajach."Rzeczpospolita" otrzymała wyniki najnowszego badania, jakie międzynarodowa firma doradcza KPMG przeprowadziła wśród kilkuset największych przedsiębiorstw działających w krajach członkowskich UE i Szwajcarii. Wynika z niego, że 78 proc. respondentów w całej Unii i w Szwajcarii aprobuje propozycję Komisji. W Czechach, Danii i Hiszpanii koncepcja ta uzyskała 100 proc. poparcia, we Włoszech - 96 proc., a w Grecji, Luksemburgu, Rumunii, Słowenii, Szwecji i w Polsce-90 proc.Zdaniem Leszka Białonia, szefa zespołu CIT w dziale doradztwa podatkowego KPMG, postawa polskich przedsiębiorców nie dziwi. - Niska stawka CIT w Polsce jest argumentem za lokowaniem tutaj kapitału przez zachodnich inwestorów. Gdybyśmy tę przewagę stracili, ilość nowych inwestycji mogłaby spaść -twierdzi Białoń. Ekspert KPMG dodaje, że tak duże poparcie przedsiębiorców dla koncepcji Komisji Europejskiej, gdy jeszcze nie jest ona dokładnie znana, to efekt ich tęsknoty za uproszczeniem systemu. - Polskie firmy chcą stabilizacji i poczucia, że traktuje się je w całej Unii na równi z innymi - wyjaśnia Białoń.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK