| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opiekun nie odliczy ulgi

Opiekun nie odliczy ulgi

Prawo do odliczenia ulgi rodzinnej przysługuje tylko podatnikom wychowującym własne lub przysposobione dzieci. Możliwości tej nie mają opiekunowie.


Ulga rodzinna przysługuje podatnikom wychowującym w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci. Często jednak zdarza się, że podatnicy, nie będąc rodzicami wychowywanych dzieci, sprawują nad nimi opiekę prawną. W takiej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka, która wychowuje małoletnią córkę i wnuka. Czy w tej sytuacji może skorzystać z ulgi rodzinnej na każde z dzieci?

Przemysław Polkowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, wyjaśnia, że zgodnie ze znowelizowanym art. 27f ustawy o PIT od podatku obliczonego według skali progresywnej, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik może odliczyć rocznie kwotę obliczoną jako iloczyn liczby dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w I przedziale skali podatkowej.

- Jednak muszą to być dzieci własne bądź przysposobione przez podatnika. W opisanej sytuacji babci przysługiwałoby podwójne odliczenie, gdyby wnuczek był jej dzieckiem przysposobionym - podkreśla ekspert.

Ponieważ tak nie jest, ulga będzie przysługiwać tylko na córkę podatniczki.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »