| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółka musi obliczyć CIT od obligacji

Spółka musi obliczyć CIT od obligacji

Bank zarządzający obligacjami, w które inwestują przedsiębiorcy, może wypłacić pieniądze albo kupić nowe papiery wartościowe. Przedsiębiorca zaś powinien wyliczyć CIT, i to nawet wtedy, gdy nie otrzymuje od razu pieniędzy.


ROZMOWA

• Spółki często inwestują wolne środki pieniężne w obligacje. Czy sposób opodatkowania dochodów z inwestowania w obligacje jest identyczny do opodatkowania dochodów z lokat bankowych?

- Nie, jest zupełnie inny. Przychody z lokat, depozytów, udzielonych pożyczek to otrzymane odsetki. Podatnicy powinni wykazywać je dopiero, jeśli zostaną im wypłacone lub postawione do ich dyspozycji. Koszty uzyskania przychodów w tym przypadku nie występują, więc dochód jest równy przychodowi.

W przypadku obligacji jako przychód wykazujemy całą kwotę uzyskaną po ich sprzedaży lub w chwili realizacji, zaś kosztem uzyskania przychodów jest cała kwota, którą należało wpłacić, aby je nabyć. Wydatki na nabycie obligacji są kosztami bezpośrednimi związanymi z przychodami z realizacji obligacji, więc należy je wykazać w dniu osiągnięcia przychodu.

• Na czym polega rolowanie obligacji i jak należy je traktować dla celów podatkowych?

- Rolowanie obligacji polega na zamianie obligacji wykupu, tzn. obligacji, których okres dobiegł końca - na obligacje nowej emisji. Zamianie najczęściej towarzyszy jakaś dodatkowa zachęta, np. wyższe oprocentowanie lub zakup nowych obligacji z dyskontem. Rolowanie obligacji jest zachętą do kontynuacji inwestycji i pozwała emitentowi odroczyć ich płatność.

Rolowanie jednak nie odracza momentu zapłaty podatku dochodowego. W dniu zamiany obligacji należy wykazać przychód z obligacji, których okres dobiegł końca. Oczywiście, jeśli następnie kolejne obligacje się zrealizują, to przychód z poprzednich obligacji stanie się kosztem uzyskania przychodu z nowych obligacji itd.

• Czy zawsze przychód uzyskany z obligacji wcześniejszych jest w całości wykorzystany na nabycie następnych obligacji?

- Nie zawsze. Czasami zostają niewykorzystane środki pieniężne i wtedy często bank przenosi te środki do depozytu z oprocentowaniem. Wtedy podatnik może uzyskać również przychód z depozytu, czyli odsetki. W praktyce może również dojść do sytuacji odwrotnej. Inwestor dopłaca, aby nabyć nowe obligacje. Kosztem uzyskania przychodów będzie wtedy przychód ze zrealizowanych obligacji plus dopłata.

• Czy można rolować jeszcze inne instrumenty finansowe oprócz obligacji?

- Tak. Można rolować wszystkie instrumenty finansowe, nawet kredyty. W każdym z tych przypadków powstaje przychód do opodatkowania, jak w momencie realizacji instrumentu, z jednym wyjątkiem. W myśl art. 16 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie powstaje konieczność wykazania podatku przy zamianie jednostek uczestnictwa subfunduszu na jednostki uczestnictwa innego subfunduszu tego samego funduszu z wydzielonymi funduszami. Przychód wykazuje się dopiero, gdy zmienia się fundusz nadrzędny

PRZYKŁAD:

ROZLICZENIE ROLOWANIA OBLIGACJI

1 czerwca 2007 r. spółka kupiła trzymiesięczne obligacje X zdyskontowane o wartości nominalnej 1,5 mln zł. Wydatek na obligacje wyniósł 1,490 mln zł. 1 września 2007 r. dokonano rolowania obligacji. We wrześniu należy wykazać dochód z inwestycji w kwocie 10 tys. zł.

Przykład opracowany przez KPMG

Fot. Wojciech Górski

Barbara Pyzel, doradca podatkowy w KPMG

Rozmawiała Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »