| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie wyższa ulga na dzieci

Będzie wyższa ulga na dzieci

Nowe prawo Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza podwyżkę ulgi na dzieci.


W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok podatnicy wychowujący dzieci będą mogli odliczyć od podatku 1145,08 zł na każde dziecko. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT, wprowadzającą prawie dziesięciokrotną podwyżkę ulgi na dzieci, która zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi 120 zł na każde dziecko. Z preferencji w tej wysokości rodzice mieli po raz pierwszy skorzystać w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok. Zmiana ustawy oznacza, że będą mogli odliczyć prawie dziesięć razy więcej.

Zgodnie z nowelizacją rodzice będą mogli pomniejszyć podatek dochodowy o kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej. Ponieważ w 2007 roku kwota ta wynosi 572,54 zł, rodzicom przysługuje ulga w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko. W 2008 roku ulga wyniesie 1173,70 zł (2 x 586,85 zł), a począwszy od 2009 - 1112,04 zł (2 x 556,02 zł).

Preferencja została przyznana wyłącznie podatnikom opodatkowanym na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej. Ulgę można odliczyć od podatku jednego lub obojga rodziców. W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje temu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. Jeżeli zamieszkują u obojga rodziców, kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 obliczonej kwoty ulgi. Preferencja przysługuje zarówno na dzieci własne, jak i przysposobione: małoletnie, bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny oraz na dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach wyższych (jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku).

Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ulga rodzinna

1145,08 zł 2007 rok

1173,70 zł 2008 rok

1112,04 zł od 2009 roku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »