| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stary formularz PIT - 40

Stary formularz PIT - 40

W tym roku płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązani do sporządzenia rocznego obliczenia podatku PIT-40 będą mieli problem ze zrealizowaniem tego obowiązku. Zmieniono bowiem przepisy ustawy, nie dokonując jednocześnie odpowiednich zmian w formularzu.

Powodem całego zamieszania jest nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonana ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz.U. nr 202, poz. 1956 z późn. zm.). To za jej sprawą został zmieniony termin przygotowania rocznego rozliczenia podatku. Poprzednio płatnik sporządzał PIT-40 i w terminie do końca marca przekazywał go podatnikowi, a urzędowi skarbowemu w jeszcze późniejszym terminie, bo do 15 kwietnia. Nie sprawiało to płatnikom żadnych problemów.

Niestety, w tym roku będzie chyba inaczej. Okazuje się bowiem, że z treści art. 37 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika obowiązek sporządzenia rocznego obliczenia podatku w terminie do końca lutego. W tym samym terminie należy również przekazać PIT-40 podatnikowi i urzędowi skarbowemu. Oznacza to, że płatnik obowiązany do sporządzenia za podatnika rocznego obliczenia podatku wypełnia PIT-40 najpóźniej do 28 lutego i w tym samym terminie przekazuje jeden egzemplarz formularza podatnikowi, a drugi – urzędowi skarbowemu. Nie byłoby z tym żadnych problemów, gdyby nie to, że w wyniku dokonanego w ten sposób rozliczenia może wystąpić nadpłata podatku albo niedopłata podatku. Niestety, płatnik zarówno jedną, jak i drugą sytuację uwzględnia w formularzu PIT-40. I tu zaczynają się prawdziwe problemy.

W przypadku gdy pobrane zaliczki są mniejsze niż należny podatek za 2004 r., płatnik dokonuje stosownego potrącenia z dochodu podatnika. Obowiązują go jednak ściśle określone terminy wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi o tym art. 37 ust. 4 ustawy. Z jego treści wynika, że różnicę między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych za miesiące od stycznia do grudnia pobiera się z dochodu za marzec roku następnego (czyli w rozliczeniu za 2004 r. za marzec 2005 r.). Na wniosek podatnika różnicę tę pobiera się z dochodu za kwiecień następnego roku (czyli 2005). Jeżeli z obliczenia rocznego wynika nadpłata, zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za marzec (czyli za marzec 2005 r.), a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce.

Jak zatem płatnik może sporządzić kompletne i rzetelne rozliczenie PIT-40 do końca lutego? Uda mu się to tylko wtedy, gdy okaże się, że kwota pobranych zaliczek i należnego podatku wynikająca z rocznego rozliczenia są takie same. Jeśli natomiast powstanie nadpłata podatku, to płatnik nie ma możliwości zrealizowania nałożonych na niego obowiązków. PIT-40 musi być gotowy do końca lutego. W tym terminie otrzymuje go też płatnik i urząd skarbowy. Jeśli płatnik się spóźni, naraża się na konsekwencje karne skarbowe. Tylko jak w takim przypadku wypełnić część J formularza. Pod koniec lutego płatnik nie zna jeszcze należnej zaliczki za marzec. Co ma więc wpisać w poz. 79 formularza? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Czasu na sporządzenie PIT-40 jest jeszcze dużo. Marne to jednak pocieszenie. W końcu po raz kolejny mamy do czynienia z brakiem konsekwencji. I trudno jako usprawiedliwienie przyjąć twierdzenie, że nowelizacja ustawy o PIT, wprowadzająca nowy termin rozliczenia, pochodziła z końca 2003 r., więc w międzyczasie zapomniano o zmianie treści formularza.
 Anna Wojda

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK