| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaty i podatek stanowią koszt

Opłaty i podatek stanowią koszt

Opłaty za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości mogą zostać zaliczone do kosztów, gdy mają związek z działalnością firmy.


ORZECZENIE

Sąd administracyjny poparł stanowisko podatników, którzy ponoszą wydatki na opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości, a także obsługę prawną nieruchomości. Wszystkie te wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - stwierdził WSA w Warszawie. W rozpatrywanej sprawie spółka budowała centrum handlowe i ponosiła wymienione wydatki związane z opłatami za grunt i nieruchomość. Organy podatkowe uznały, że wydatki te należy uznać za wydatki inwestycyjne, które można zaliczyć do kosztów po ukończeniu inwestycji w postaci odpisów amortyzacyjnych. Istota sporu sprowadzała się do uznania, czy są to koszty związane z prowadzoną działalnością spółki niezależnie od inwestycji, czy są to koszty inwestycyjne. Organy utrzymywały, że wydatki na opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości i obsługę prawną zgodnie z ustawą o CIT powiększają wartość początkową środka trwałego i należy je amortyzować. Spółka natomiast twierdziła, że bez względu na to, czy na spornym terenie prowadzi inwestycję, jest zobowiązana jako właściciel do uiszczania opłat za użytkowanie wieczyste i podatku od nieruchomości. Ponieważ wydatki te są pośrednio związane z prowadzoną działalnością przez spółkę, to zgodnie z ustawą o CIT można je zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Skład orzekający stwierdził także, że organy dokonały niewłaściwej wykładni ustawy o CIT, ponieważ do kosztów inwestycyjnych należy zaliczyć wydatki bezpośrednio związane z procesem inwestycyjnym. Opłaty za użytkowanie wieczyste oraz podatek od nieruchomości są natomiast niezależne od inwestycji.

Sygn. akt III SA/Wa 1157/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK