| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Jeżeli więc podatnik zmieni zdanie i będzie chciał rozliczać się sam, nie musi sporządzać jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Pracownik – w takim przypadku – dokonuje rozliczenia podatku na podstawie otrzymanego już od płatnika rozliczenia zawartego na formularzu PIT-40.
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że rozliczenie podatnika przez płatnika nie oznacza, że nie może on być skontrolowany przez organy podatkowe. Urząd skarbowy w pierwszej kolejności może dokonać kontroli złożonego zeznania podatkowego i w wyniku tej kontroli może wydać decyzję określającą inną wysokość należnego podatku niż wynikająca z zeznania PIT-40.
Prawo do samodzielności
Podatnik może zmienić zdanie i sam rozliczyć swój podatek nawet wtedy, gdy płatnik już za niego sporządził rozliczenie PIT-40.
Co do zasady jednak podatek ustalony przez płatnika w sporządzonym przez niego za podatnika zeznaniu jest podatkiem należnym, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda inną decyzję w tej sprawie.
O czym musi pamiętać płatnik sporządzając zeznanie PIT-40
Płatnik powinien sporządzić rozliczenie podatkowe według określonych w ustawie zasad i pamiętać o:
• uwzględnieniu całej sumy wypłaconych w ciągu roku podatkowego wynagrodzeń i innych świadczeń, które stanowią przychód podatnika,
• odliczeniu od dochodu potrąconych w ciągu roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe,
• uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu podatnika, na jego wniosek, kosztów uzyskania przychodów w wysokości faktycznie poniesionych wydatków na dojazd do pracy udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi,
• pomniejszeniu podatku o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne,
• porównaniu kwoty podatku należnego z kwotą wypłaconych w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy po to, by ustalić, czy powstała konieczność dopłaty do należnego podatku, czy też powstała nadpłata.
Przykład wypełnionego PIT-40
Pan Marek Michalik w 2004 r. zatrudniony był w firmie handlowej AS-MARKET. Pracuje tam nadal. Ponieważ nie korzysta z żadnych odliczeń oraz nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem, złożył swojemu pracodawcy 6 stycznia 2005 r. PIT-12 z prośbą o dokonanie rocznego obliczenia podatku. Pracodawca pana Marka obowiązany jest zatem do wypełnienia PIT-40 i przekazania go panu Markowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu do końca lutego br. W PIT-40 pracodawca uwzględni wynagrodzenie za pracę, jakie wypłacił pracownikowi (w tym też wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i nagrodę kwartalną), uwzględni także kwotę, jaką wypłacił panu Markowi w ramach umowy zlecenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK