| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Jak powinien postąpić płatnik, który zobowiązał się do sporządzenia rocznego obliczenia podatku, ale następnie w lutym – przed sporządzeniem PIT-40 – zwolnił zatrudnianego pracownika?
– Zwolnienie pracownika przed upływem terminu złożenia deklaracji PIT-40 nie oznacza, że pracodawca nie musi już sporządzać dla tego pracownika rocznego obliczenia podatku. Pracodawca jest nadal związany oświadczeniem pracownika złożonym na formularzu PIT-12 i tym samym zobowiązany do dokonania rocznego rozliczenia z fiskusem w jego imieniu. Gdyby w takim przypadku okazało się, że kwota pobranych w ciągu roku zaliczek od zwolnionego pracownika jest niższa od należnego za cały rok podatku, to różnica między tymi kwotami podlegająca wpłacie do urzędu powinna być potrącona z ostatniego wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia.
Co może zrobić podatnik, jeśli płatnik nie dostarczy mu PIT-40 w ustawowo zakreślonym terminie, po prostu spóźni się? Czy może w jakiś sposób ponaglić płatnika?
– Jak już powiedzieliśmy wcześniej, złożone przez pracownika w terminie, tj. do 10 stycznia 2005 r., oświadczenie na formularzu PIT-12 zastępuje zeznanie podatkowe. Dlatego też pracownik nie powinien się martwić tym, że nie otrzymał od swojego pracodawcy deklaracji PIT-40 w ustawowo zakreślonym terminie, czyli do końca lutego 2005 r. Oczywiście, pracownik może dopytywać się i ponaglać ustnie lub nawet pisemnie pracodawcę o dostarczenie mu deklaracji PIT-40, niemniej nie powoduje to dla niego negatywnych konsekwencji. Pracodawca natomiast, na podstawie kodeksu karnego skarbowego, może ponieść odpowiedzialność za nieterminowe składanie deklaracji.
Rozmawiała Ewa Matyszewska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK