| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Jak powinien postąpić płatnik, który zobowiązał się do sporządzenia rocznego obliczenia podatku, ale następnie w lutym – przed sporządzeniem PIT-40 – zwolnił zatrudnianego pracownika?
– Zwolnienie pracownika przed upływem terminu złożenia deklaracji PIT-40 nie oznacza, że pracodawca nie musi już sporządzać dla tego pracownika rocznego obliczenia podatku. Pracodawca jest nadal związany oświadczeniem pracownika złożonym na formularzu PIT-12 i tym samym zobowiązany do dokonania rocznego rozliczenia z fiskusem w jego imieniu. Gdyby w takim przypadku okazało się, że kwota pobranych w ciągu roku zaliczek od zwolnionego pracownika jest niższa od należnego za cały rok podatku, to różnica między tymi kwotami podlegająca wpłacie do urzędu powinna być potrącona z ostatniego wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia.
Co może zrobić podatnik, jeśli płatnik nie dostarczy mu PIT-40 w ustawowo zakreślonym terminie, po prostu spóźni się? Czy może w jakiś sposób ponaglić płatnika?
– Jak już powiedzieliśmy wcześniej, złożone przez pracownika w terminie, tj. do 10 stycznia 2005 r., oświadczenie na formularzu PIT-12 zastępuje zeznanie podatkowe. Dlatego też pracownik nie powinien się martwić tym, że nie otrzymał od swojego pracodawcy deklaracji PIT-40 w ustawowo zakreślonym terminie, czyli do końca lutego 2005 r. Oczywiście, pracownik może dopytywać się i ponaglać ustnie lub nawet pisemnie pracodawcę o dostarczenie mu deklaracji PIT-40, niemniej nie powoduje to dla niego negatywnych konsekwencji. Pracodawca natomiast, na podstawie kodeksu karnego skarbowego, może ponieść odpowiedzialność za nieterminowe składanie deklaracji.
Rozmawiała Ewa Matyszewska


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »