| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku płatnik dodatkowo odlicza od dochodu potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit b), odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2. Płatnik dolicza też do podatku obliczonego zgodnie z art. 27 – jeśli zachodzi taka konieczność – otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dokonując rocznego obliczenia podatku, płatnik – na wniosek podatnika – odlicza też od dochodu zwrócone podatnikowi świadczenia, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 – jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek. Mowa tu o dokonanych w roku podatkowym zwrotach nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu.
W jakim terminie roczne obliczenie podatku
Płatnik dokonuje rocznego obliczenia podatku za pracownika w ściśle określonym terminie. Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek dowolności. Termin ten określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że płatnik powinien dokonać rocznego rozliczenia podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego. Jest to istotna nowość. Poprzednio bowiem obowiązywały nieco inne terminy. Te ostatnie uległy zmianie w wyniku nowelizacji ustawy dokonanej ustawą z 2003 r. W tamtym roku płatnik sporządzał za podatnika roczne obliczenie podatku i przekazywał jeden egzemplarz PIT-40 podatnikowi w terminie do 31 marca, a drugi właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie do 15 kwietnia. Od tego roku płatnicy muszą dopełnić wszystkich obowiązków w terminie do końca lutego. W tym samym terminie przekazują PIT-40 podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, którzy nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania – urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
RADZIMY
! Płatniku, pamiętaj, że w tym roku na sporządzenie PIT-40 i przekazanie go podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu masz mniej czasu. Obowiązek ten należy zrealizować do końca lutego br.
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »