| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

• przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
• przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
– osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności,
– właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.
Źródłem przychodu podatnika mogą być także prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Źródłem przychodów – jakie powinien uwzględnić płatnik, dokonując rocznego obliczenia podatku – mogą być także emerytura – renta zagraniczna, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez organ rentowy, należności za prace przypadające tymczasowo aresztowanym lub skazanym, a także inne źródła.
Warto pamiętać, że wszelkie informacje niezbędne do rocznego obliczenia podatku przez płatnika pochodzą z indywidualnych kart wynagrodzeń pracowników.
RADZIMY
! Dokonując rocznego obliczenia podatku, należy zsumować wszystkie wypłacone podatnikowi w ciągu 2004 roku świadczenia. Jeśli płatnik wypłaca należności pracownikowi zatrudnionemu w ramach stosunku pracy, sumuje nie tylko wynagrodzenia, ale wszystkie inne świadczenia, jakie pracownikowi wypłacono z tego tytułu, a więc m.in. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, premie, nagrody czy ekwiwalenty za niewykorzystany urlop.
Jakie zasady rozliczenia pracownika
Dokonując rocznego obliczenia podatku i obliczając dochód podatnika, płatnik przede wszystkim musi uwzględnić pobrane w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Jest to konsekwencją tego, że płatnicy, w tym m.in. zakłady pracy, są zobowiązani do poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych pracownikowi wynagrodzeń za pracę. Zaliczki za miesiące od stycznia do grudnia wynoszą:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK