| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

• przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
• przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
– osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności,
– właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.
Źródłem przychodu podatnika mogą być także prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Źródłem przychodów – jakie powinien uwzględnić płatnik, dokonując rocznego obliczenia podatku – mogą być także emerytura – renta zagraniczna, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez organ rentowy, należności za prace przypadające tymczasowo aresztowanym lub skazanym, a także inne źródła.
Warto pamiętać, że wszelkie informacje niezbędne do rocznego obliczenia podatku przez płatnika pochodzą z indywidualnych kart wynagrodzeń pracowników.
RADZIMY
! Dokonując rocznego obliczenia podatku, należy zsumować wszystkie wypłacone podatnikowi w ciągu 2004 roku świadczenia. Jeśli płatnik wypłaca należności pracownikowi zatrudnionemu w ramach stosunku pracy, sumuje nie tylko wynagrodzenia, ale wszystkie inne świadczenia, jakie pracownikowi wypłacono z tego tytułu, a więc m.in. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, premie, nagrody czy ekwiwalenty za niewykorzystany urlop.
Jakie zasady rozliczenia pracownika
Dokonując rocznego obliczenia podatku i obliczając dochód podatnika, płatnik przede wszystkim musi uwzględnić pobrane w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Jest to konsekwencją tego, że płatnicy, w tym m.in. zakłady pracy, są zobowiązani do poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych pracownikowi wynagrodzeń za pracę. Zaliczki za miesiące od stycznia do grudnia wynoszą:

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »