| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dodatkowe rachunki dla budżetówki

Dodatkowe rachunki dla budżetówki

Państwowe jednostki budżetowe będą mogły otwierać dodatkowe rachunki do obsługi tzw. projektów bliźniaczych finansowanych z budżetu UE.

 ZMIANA PRAWA

 

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmiany rozporządzenia w sprawie rodzajów i trybu dokonywania operacji na rachunkach bankowych prowadzonych dla obsługi budżetu państwa. Zmiana polega na umożliwieniu jednostkom budżetowym tworzenia dodatkowych rachunków pomocniczych przeznaczonych do obsługi środków w ramach tzw. projektów twinningowych, czyli bliźniaczych. Projekty te to instrumenty finansowe UE w ramach funduszu przedakcesyjnego PHARE. Mają one na celu wymianę doświadczeń między bliźniaczymi instytucjami działającymi w różnych krajach UE, a także świadczenie pomocy instytucjom działającym w innych krajach.

Dotychczasowe rozporządzenie nie pozwala na otwieranie dodatkowych rachunków. Jednostki mogą prowadzić jeden dodatkowy rachunek dla sum depozytowych i sum na zlecenie, co ogranicza możliwości korzystania z funduszy bliźniaczych.

Zmiany w rozporządzeniu dotyczą państwowych jednostek budżetowych, które realizują projekty jako dawcy pomocy dla innych państw. Projekt rozporządzenia daje również resortowi finansów prawo wglądu do aktualnego salda i obrotów tych rachunków. Dziś resort posiada uprawnienia do wglądu jedynie w rachunki bieżące jednostek.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »